Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Soçi Kongresi olaylı başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Soçi’de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi, farklı taraflar tarafından gerçekleştirilen itirazlar sonucu atmosferi sakinleştirme çabaları içerisinde iki saat gecikmeyle başladı. Lavrov’un konuşması esnasında, bazı katılımcılar, Lavrov’un sözünü keserek, Rusya’nın Suriye’de gerçekleştirdiği hava saldırısı nedeniyle sivillerin öldüğünü yüksek sesle dile getirmesi üzerine ufak bir gerginlik yaşandı.

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin açılış oturumu başladığında, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın salonda olmadığı görüldü.

“Suriyeliler arasında etkili bir diyaloğa ihtiyacımız var”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, açılış oturumunda yaptığı konuşmada, “Soçi, Suriye toplumunun farklı sosyal ve politik temsilcilerini bir araya getirmesinden dolayı benzersiz bir konferanstır. BM’nin öncü rol oynadığı, kapsamlı bir siyasi anlaşmaya ulaşmak için Suriyeliler arasında etkili bir diyaloğa ihtiyacımız var” diye konuştu.

Putin’in mesajı okundu

Ayrıca Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kongrenin katılımcılarına yönelik karşılama mesajını da okudu.

Putin’in katılımcılara mesajında, ‘Astana sürecindeki ortak ülkeler olan Türkiye ve İran’ın yanı sıra etkili Arap ülkelerinin yardımıyla, kongrenin temsil gücünün olabildiğince yüksek olması, yani Suriye’deki her kesimin olabildiğince temsil edilmesi için uğraşıyoruz’ ifadeleri yer aldı.

Putin’in, Soçi’deki toplantıların amacının Suriye halkını birleştirmek olduğunu vurguladığı mesajında, Suriye’nin geleceğinin nasıl olacağına sadece Suriye halkının karar verebileceğine işaret edildi.

Kongrenin, Suriye’nin barışçıl ve normal hayata dönebilmesi için bir imkan sunduğunu kaydeden Putin, mesajında bu ülkede tarihin trajik sayfasını çevirip kapatmak için gereken koşulların oluştuğunu ve başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 2254 sayılı kararı olmak üzere, ilgili uluslararası yasalara dayanarak, kapsamlı bir siyasi anlaşmaya varılmasına hizmet ettiğini ifade etti.

Lavrov’un konuşması esnasında gerginlik

Lavrov’un konuşması esnasında, bazı katılımcılar, Lavrov’un sözünü keserek, Rusya’nın Suriye’de gerçekleştirdiği hava saldırısı nedeniyle sivillerin öldüğünü yüksek sesle dile getirdi.

Rusya televizyonunda da yayınlanan bu protesto anlarında, güvenlik görevlileri protesto söylemlerinde bulunan katılımcıların yayına giderek, sessizce oturmalarını istedi.

Konferansın diğer katılımcılarından biri ise, aynı esnada Rusya’ya desteklerini dile getiren sloganlar attı.

Lavrov, konuşmasını tamamlamak için izin istedi

Lavrov olaya müdahele ederek, daha sonra konuşma fırsatı bulacaklarını söyleyerek katılımcılardan sözünü tamamlamak üzere izin vermelerini istedi.

Kongreye, muhalefet parti ve gruplarının yanı sıra, iktidardaki Baas Partisi ve sivil toplum temsilcileri de dahil olmak üzere yüzlerce kişi katıldı.

Soçi Kongresi, son iki yıldır Suriye’deki askeri denklemi değiştirmede önemli bir rol oynayan Rusya’nın kendi topraklarında düzenlediği ilk kongre olma özelliğini taşıyor.

SOÇİ’YE MİHRAÇ URAL VE BAYRAK KRİZİ DAMGASI