Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Soçi’deki Suriye toplantısına PYD çağrılmayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye, İran ve Rusya heyetleri, 8. Astana görüşmeleri sonrasında yaptıkları istişareler sonucunda 2018 yılının ocak ayında Soçi’de bir Suriye Barış Konferansı düzenlemeyi kararlaştırdılar.

Rusya’nın Astana heyeti başkanı, Ankara’nın karşı olduğu Kürt grupların toplantıya çağrılmayacağını duyurdu. Muhalif grupların ise davetiyelerini aldıklarını ancak katılmalarının henüz kesinleşmediğini vurguladı.

Rusya’nın Astana heyeti başkanı Alexander Lavrentiev, garantör devletlerin davet edilecekler listesi üzerinde çalıştıklarını söylerken PYD ve PKK’nın toplantıya çağrılmayacağını bildirdi. Rus yetkili, toplantı konusunda yaptıkları istişarelerde bu meselenin sorun olmadığını ifade etti ve “Türkiye PKK’yla bağlantılı hiçbir örgüt temsilcisinin katılmasını istemiyor. Bu nedenle biz de içinde Kürtlerin de bulunduğu, örgütle bağlantısız oluşumları dâhil ediyoruz” dedi.

Lavrentiev, Mistura’nın Cenevre toplantısının gelecek oturumunu 21 Ocak’ta planladığını söyledi. Lavrentiev dün Rusya Dışişleri ve Savunma Bakanı’yla yaptığı görüşmede De Mistura’nın Astana sürecinin Cenevre’ye denk bir platform olmadığına ikna olduğunu kaydetti. Astana’da Cenevre’ye ters düşen gizli bir amacın taşınmadığını söyledi.

Rus yetkili, özellikle De Mistura’nın cuma günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştükten sonra BM’nin Soçi toplantısını desteklemesi umudunu sürdürdüklerini belirtti.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, Soçi konferansının Cenevre barış sürecine katkıda bulunması umduğunu belirtti. Zira Astana görüşmelerinin son turunda da tutuklular, kaçırılanlar ve kaybolanlarla ilgili özel bir komisyon kurulması konusunda adım atılamadı.

Mistura, Astana 8’in ikinci çalışma gününde garantör devletlerin Soçi toplantısı için yaptıkları görüşmelere de katıldı. Mistura yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“BM, uluslararası katılımcıların önerdikleri siyasi girişimlerin, Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararını destekler mahiyette Cenevre görüşmeleri himayesindeki siyasi sürece katkı sağlaması gerektiğine inanıyor.”

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Asya ve Afrika Departmanı Müdürü Haydarbek Tomatov, Astana görüşmelerinin oturum aralarında yaptığı açıklamada Soçi’de yapılması planlanan Suriye Diyalog Konferansı’nın 29-30 Ocak tarihlerinde düzenleneceğini belirtti.

Astana toplantısının ardından konuşan Suriye heyeti başkanı Beşşar Caferi ise ABD ve Türkiye’den askeri güçlerini çekmelerini istedi. Bu devletlerin ülkelerinde bulunmasının düşmanca olduğunu söyleyen Caferi, Türkiye’nin teröristlere destek verdikleri gerekçesiyle kendileriyle herhangi bir görüşme yapmadıklarını vurguladı. Caferi, Soçi toplantısının başarılı olması için Suriye hükümetinin elinden gelen bütün gayreti göstereceğini kaydetti.

Suriye’de garantör ülke konumunda olan Rusya ile Türkiye ve İran’ın Soçi’deki konferanstan önce 19-20 Ocak tarihlerinde hazırlık toplantısı yapmayı planladığı belirtildi. İnterfax Ajansı’nın aktardığı haberde “Garantör devletler, Suriye hükümetinin hem muhalefet temsilcilerinin hem de Suriye’nin egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne bağlı muhaliflerin işbirliği içinde olmasına davet etmektedir” ifadesine yer verildi.