Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Soçi’ye daveti kabul eden Taliban’a yönelik operasyonlar arttı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan ordusuna bağlı komandolar, Taliban’ın birkaç gün önce bazı beldelerinde kontrolü sağladığı ülkenin kuzeyindeki Faryab vilayetinde, milislere ait sığınaklara yönelik operasyon başlattı.

Ordu tarafından konuya ilişkin yayınlanan açıklamada, komando kuvvetlerinin Faryab vilayetine bağlı Hoca Sebz beldesinde, Taliban hareketine ait sığınaklara operasyon düzenlediği ve çıkan çatışmalarda 10 Taliban üyesinin öldürülerek çok sayıda silah ve mühimmatın ele geçirildiği bildirildi. Ordu güçlerinin bu operasyonu, Taliban’ın Rusya tarafından yapılan Soçi görüşmeleri davetini kabul etmesinden sonra geldi.

Çatışmalar şiddetlendi

Taliban unsurlarının saldırdığı Faryab vilayetinde, son günlerde güvenlik sorunları yaşanıyordu. Afganistan ordusu tarafından yayınlanan açıklamada, geçtiğimiz Pazar günü vilayette meydana gelen çatışmalarda, yüzlerce Taliban unsurunun öldürüldüğü belirtilirken orduya ait savaş uçakları da, bölgedeki Taliban mevzilerine bombardımanlar düzenlemişti. Afgan ordusunun açıklamasına göre, Faryab vilayetindeki çatışmalarda öldürülen Taliban unsurlarının arasında örgütün kuzey bölgelerinden sorumlu askeri merkez komitesi komutanı Mevlevi Mutiullah da bulunuyor.

Taliban hareketi ise ordunun açıklamasına karşılık herhangi bir yorumda bulunmazken, örgüte yakın internet siteleri, Taliban tarafından yapıldığını iddia ettikleri bir açıklama yayınladı. Söz konusu açıklamada, Faryab vilayetindeki Kaysar kentine bağlı Kızılsu ve Nahreyn bölgelerinde Afgan ordusunun Taliban saldırıları karşısında 8 askeri nokta ve karargahtan çekildiğine vurgu yapıldı.

Arkadaşlarına ateş açan asker Taliban saflarına katıldı

Açıklamada, Baglan vilayetinde meydana gelen çatışmalarda ise bir Afgan askerinin çatışmalar devam ederken silah arkadaşlarına ateş açarak, 8 askeri öldürdüğü ve daha sonra Taliban saflarına geçtiği belirtildi.

Baglan vilayetinde yaşanan başka çatışmalarda da, 6 askerin öldüğü 5 askerin de esir alındığı bildirilirken, Paktia vilayetinde çatışmalar yaşandığı ve buradaki çatışmalarda 3 Afgan askerinin öldüğü ifade edildi.

Eşref Gani’den özel toplantı

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani de, geçtiğimiz Salı günü, başkent Kabil’i hedef alan füze saldırılarından sonra güvenlik birimleri ve ordu komutanlarıyla özel bir toplantı gerçekleştirdi.

Devlet Başkanlığı Sarayı tarafından yayınlanan açıklamaya göre, Gani, toplantıda yaptığı konuşmada, olayın küçümsenmemesi gerektiğine işaret ederek, Kabil’e yönelik füze saldırıları gerçekleştiren militanların saklandığı binaları hedef alarak saldırganları etkisiz hale getiren, hava komutanlığına övgüde bulundu.

Soçi görüşmeleri

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova hükümetinin 4 Eylül’de, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenecek Afganistan konulu uluslararası toplantıya Taliban yetkililerini de davet ettiğini bildirdi. Toplantının, Afganistan’da barış için adım atılmasını sağlayabileceğine işaret eden Lavrov, Çin, İran, Hindistan, Pakistan ve Afganistan hükümetlerinin de toplantıya katılacağını, Taliban’ın davete ilk tepkisinin ise olumlu olduğunu sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da, ABD hükümetinin Afganistan’da barışın sağlanması çabalarını sürdürdüğünü ve Taliban ile Afgan hükümeti arasında gerçekleştirilecek doğrudan müzakerelere katılacağını açıklamıştı. Ancak, Katar’ın başkenti Doha’da, ABD’li yetkililerle bir araya gelen Taliban yetkilileri, Afgan hükümetiyle barış görüşmelerine girişmeyi reddederek, barış görüşmelerinin ABD ile yapılması ve yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesi üzerine yoğunlaşması gerektiğini bildirmişti.

ABD yönetimi, Moskova’nın Taliban ile kurduğu iletişime şüpheyle bakarken, ABD’nin Afganistan Genel Komutanı General John Nicolson, Rusya’yı Taliban’a silah ve para desteği vermekle suçluyor. Moskova ise Taliban ile Afganistan’da barışın sağlanması ve herhangi bir tarafın saldırılarını engellemek için iletişim kurduğunu ifade ediyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın Afganistan halkının önemli bir bölümünü temsil eden Taliban ile iletişim kurduğunu gizlemediğini ve örgütü Afgan hükümeti ile müzakerelere girişmeye ittiğini dile getirdi.