Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Şoförlükten milli takım teknik direktörlüğüne: Jose Pékerman | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kolombiya milli takımının Arjantinli teknik direktörü Jose Pékerman, Güney Amerika’da başarılı bir kariyer sürdürdükten sonra şimdi de Kolombiya milli takımının başında Rusya’da düzenlenecek 2018 FIFA Dünya Kupası finallerinde boy göstermeye hazırlanıyor.

Pékerman’ın dünya kupasında takımını, geçmişteki taksi şoförlüğü tecrübesinden de yararlanarak ve aynı maharetle yönetmesi bekleniyor.

68 yaşındaki Arjantinli çalıştırıcı, Kolombiya milli takımının teknik yönetimini 6 yıldır sürdürüyor. Bu da kendisini Güney Amerika’da en uzun süreli bir milli takım çalıştıran teknik direktörler arasında yer almasını sağlıyor.

Kolombiya ile ikinci kez dünya kupasına katılacak

Ülkesi Arjantin’in 20 yaş altı milli takımıyla (1995, 1997 ve 2001) 3 kez arka arkaya dünya kupasını kazanma başarısı gösteren Pékerman, Kolombiya milli takımının başında ikinci kez dünya kupasına katılacak.

Aslında, Pékerman’ın dünya kupası anılarının çok da iyi olduğu söylenemez. Arjantinli teknik adam, Arjantin milli takımıyla katıldığı Almanya’da düzenlenen 2006 dünya kupasında, çeyrek finalde ev sahibi takıma 1-1 biten maçın sonunda 4-1 kaybederek elenmişti. Maç sonu futbolcular arasında bir dizi sorun yaşanmıştı.

Almanya maçı Pékerman’ın Arjantin milli takımının başındaki son maçıydı. Zira, Javier Zanetti gibi bir yıldızı kadroya almayan ve o zamanlar henüz 19 yaşında olan Lionel Messi’yi yedek kulübesinde oturtan Pékerman, gelen eleştiriler üzerine elenmenin faturasını istifa ederek ödemişti.

Hücum futbolu oynatmayı çok seven Pékerman, 2012 yılında Kolombiya milli takımının başına geçer geçmez farkını ortaya koymuş ve Avrupa’nın büyük liglerinde oynayan iki yıldızı üzerine yeni bir hücum futbolu benimsedi.

Falcao: Özgüvenimizi artırdı

Kolombiya milli takımının önemli yıldızlarından Radamel Falcao, Pékerman hakkında şu cümleleri sarf ediyor; “Hiç şüphe yok ki, Pékerman’ın gelişi, Kolombiya için gerek skor, gerekse takımın özgüveni açısından büyük bir etki yaptı. Pékerman’ın gelişi özgüvenimizi artırdı ve alışık olduğumuz oyunu oynamamıza sebep oldu.”

Pek çok yorumcu da Kolombiya milli takımının 2014 dünya kupasının en özel performanslarından birini ortaya koyduğunu ifade ediyor. Birinci turda 3’te 3 yaparak gruptan çıkan Pékerman’ın takımı, ikinci turda Uruguay’ı eledikten sonra çeyrek finalde karşılaştığı Brezilya’ya 2-1 yenilerek turnuvaya veda etmişti.

Kolombiya milli takımı 2018 FIFA Dünya Kupası Güney Amerika elemelerinde ise zorlanmasına rağmen direkt katılım biletini son dakikada kapmayı başarmıştı.

Buenos Aires caddelerinde taksi şoförlüğü yaptı

Pékerman’ın futbolculuk kariyerinin ise çok parlak olduğu söylenemez. Henüz 28 yaşındayken dizinden sakatlanarak futbola veda etmek zorunda kaldı. Teknik direktörlük kariyerine başlamak için yıllarca bekleyen Pékerman, bu süre içinde geçimini sağlamak için çeşitli işler yapmak zorunda kaldı. Başarılı teknik adam futboldan uzak kaldığı bu süre zarfında Arjantin’in başkenti Buenos Aires caddelerinde taksi şoförlüğü bile yaptı.

Uzun süre Pékerman’ın yardımcı antranörlüğünü yapan Hugo Tecalli, onun hakkında şu değerlendirmeyi yapıyor; “Güçlü bir karaktere sahip. Futbol için yaşıyor.”