Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SOHR: DEAŞ, Ebu Kemal’i yeniden ele geçirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), DEAŞ militanlarının, birkaç gün önce Deyr-i Zor’un doğusundaki Ebu Kemal kasabasını ele geçiren Esed rejimi ve İran’a bağlı militanları kasabadan çıkardığını ve kasabayı yeniden ele geçirdiğini bildirdi.

Bölgedeki aşiret liderlerinin verdiği bilgiye göre, kasabada açtıkları tünellerde saklanan DEAŞ militanları, kasabayı ele geçiren Hizbullah militanları ve Esed rejimine bağlı güçlere ani baskın düzenleyerek büyük kayıp verdirdi. Rejim ve Hizbullah militanları kasabadan çekilmek zorunda kaldı.

Hizbullah ve Iraklı Şii militanlar, Rusya’ya ait savaş uçaklarının Deyr-i Zor kenti ve çevresine düzenlediği yüzlerce sivilin ölümüne ve büyük bir yıkıma sebep olan şiddetli bombardımanlara eş zamanlı olarak, bölgeye kara operasyonları düzenlemiş ve DEAŞ’ı birçok noktadan çıkarmıştı.

‘DEAŞ, baskın düzenleyerek kasabayı yeniden kontrol altına aldı’

Bölgedeki Aşiret liderlerinden Kahtan Ganim el-Ali, DEAŞ militanlarının, Hizbullah ve rejim güçlerinin kasabayı tamamen kontrol altına aldıklarını düşündüğü bir anda füzeler ve intihar saldırılarıyla sürpriz bir baskın düzenleyerek kasabayı yeniden kontrol aldığını ifade etti.

Esed rejimi ise, geçtiğimiz Perşembe günü, Ebu Kemal kasabasının tamamen ele geçirilerek, DEAŞ’ın Suriye’deki 3 yıllık varlığına son verdiğini ilan etmişti.

Konuya ilişkin bir açıklama yayınlayan SOHR, “DEAŞ militanlarının Ebu Kemal’daki sürpriz saldırısı, rejim destekçisi gruplara büyük kayıp verdirdi” ifadelerini kullandı.

50 sivil hayatını kaybetti

Açıklamada, Rusya’ya ait savaş uçaklarının, dün, Ebu Kemal kasabasına yönelik saldırılarını sürdürdüğü ve bombardımanlarda çoğu kadın ve çocuk 50 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi. DEAŞ’ın sürpriz saldırısıyla büyük kayıp veren İran’a bağlı militanların ise daha önce Ebu Kemal kasabasından kaçan çok sayıda ailenin sığındığı kasabanın doğusundaki sivil yerleşim alanlarına bombardıman düzenlediği kaydedildi.

Rusya’ya ait savaş uçaklarının, Ebu Kemal’in doğusundaki el-Sekriye köyüne yönelik düzenlediği bombardımanda, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 30 sivil yaşamını yitirdi.

Askeri uzmanlar ve muhalif kaynakların verdiği bilgiye göre, Rusya, desteklediği güçlerin Deyr-i Zor’da başarı kazanması için bölgeye yönelik hava bombardımanlarıyla yakıp yıkma politikası uyguluyor.