Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail’in Suriye’deki bombardımanlarında 11’i İranlı 27 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İsrail’in geçtiğimiz Perşembe günü Suriye’deki çeşitli bölgelere düzenlediği hava saldırılarında 11’i İranlı olmak üzere en az 27 kişinin öldüğünü açıkladı.

Ölü sayısının artma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade eden SOHR Müdürü Rami Abdurrahman şu ifadeleri kullandı; “İsrail saldırılarında ölü sayısı 27’ye ulaştı. Ölenlerin 3’ü subay olmak üzere 6’sı rejim askerlerinden oluşurken, 11’i İranlı, 10 ise rejime bağlı yabancı militanlardı.”

İsrail ordusu, geçtiğimiz Perşembe günü, Suriye’de İran’a ait olduğunu iddia ettiği askeri mevzilere savaş uçakları ve füzelerle bombardıman düzenlemişti. İsrail yönetimi, saldırıların İran’a bağlı militanlar tarafından işgal altındaki Golan Tepeleri’ne düzenlenen füze saldırılarına cevap olarak yapıldığını vurgulamıştı.

1973’ten beri Suriye ile savaş halinde olan Tel Aviv yönetimi, Suriye’de muhalif gruplara karşı rejime destek veren İran’ın sınırlarına yakın bölgelerde kalıcı olmasına izin vermeyeceği tehdidinde bulunuyor.

İsrail ordusu, son aylarda, Esed rejimi ve rejime destek veren milis örgütlere ait mevzilere bir dizi saldırı gerçekleştirmişti.