Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

SOHR: YPG, uyuyan hücrelerini harekete geçirmeye çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) aktarılan bilgiye göre, YPG’liler, Türk birliklerinin Afrin’den çekilmesinin ardından bölgeye girmek için komşu bölgeleri güçlendirmeye ve ‘uyuyan hücreleri’ harekete geçirmeye çalışıyor.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman’a göre, bu hücrelerden biri, geçtiğimiz pazar günü bir Türk askeri aracını ve dün, anti-tank füzeli bir diğer aracı vurarak Suriyeli gruplardan iki unsuru öldürdü.

SOHR tarafından yapılan açıklamaya göre, YPG unsurlarının ‘zayıf imkanlarına’ karşın, TSK ve Suriyeli gruplar Afrin coğrayasıyla ilgili geniş bir bilgiye sahip.

Açıklamada, Afrin’den ayrılan 250 bini aşkın sivilin yeniden evlerine geri dönmeye çalıştığı bilgisi de yer aldı.

TSK’dan yağmalamaya önlem

SOHR tarafından yapılan açıklamada ayrıca, TSK’nın Afrin’de kontrolü ele geçirmesinin ardından bölgedeki yağmalamanın önüne geçmek için Türk Özel Kuvvet Birimleri’ni Afrin’e konuşlandırdığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF), yarısının çocuklardan oluştuğu tahmin edilen yaklaşık 100 bin kişinin halen Afrin’de olduğunu açıkladı.

TSK, Suriyeli muhalif grupların desteği ile 20 Ocak’ta Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı başlattı. Harekatın Ankara tarafından ‘terörist’ olarak tanımlanan YPG’yi hedef aldığı kaydedildi.

Öte yandan Suriye rejimi ise dün, ‘işgalci’ olarak nitelendirdiği Türkiye’den Afrin’deki güçlerini Suriye topraklarından derhal çekmesini istedi. Türkiye’nin Afrin’deki ilerleyişi Suriye’deki savaşın karmaşıklığını artırırken, bölgedeki nüfuzunu sağlamlaştırmak isteyen etkili uluslararası güçlerle de çakışıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salı günü yaptığı bir konuşmada, Suriye’de gerçekleştirilen Türk operasyonunu YPG’nin Irak sınırına kadar kontrol ettiği diğer bölgelere doğru genişletme sözü verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Dün Afrin şehir merkezini kontrol altına alarak Zeytin Dalı Harekâtı’nın en önemli aşamasını geride bıraktık. Ardından şimdi Münbiç, Ayn el Arap, Tel Abyad, Resulayn, Kamışlı şeklinde bu koridoru tümüyle ortadan kaldırana kadar süreci devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

YPG bir yandan Türkiye’nin Afrin’in ardından harekata devam etmesi olasılığına karşın hazırlık yaparken diğer yandan da Suriye güçleri Şam yakınlarındaki Doğu Guta’ya düzenlenen saldırılarına bugün de devam etti. Akşam saatlerinde meydana gelen saldırılarıda 16’sı çocuk 20 sivil öldü.

Gece yarısından sonra savaş uçakları tarafından 15’ten fazla hava saldırısı düzenlenen Doğu Guta’daki Duma bölgesi hedef alındı. Rejim güçleri Duma ile eş zamanlı olarak Ayn Terma kasabasına da yoğun füze atışları gerçekleştirdi.

Duma’daki Fransız Haber Ajansı (AFP) muhabiri, bombardımanın gece boyunca hiç durmadığını ve halen de devam ettiğini aktardı. Muhabir, ağır bombardıman nedeniyle ambulansların hareket etmekte zorlandığını belirtti. Sivil Savunma’ya ait itfaiye araçlarının havadan vurulabileceği korkusuyla söndürülemeyen küçük çaptaki ateşlerin büyük yangınlara dönüştüğünü kaydetti.

SOHR’nin aktardığı bilgiye göre Duma’daki Mesraba cephesinde şu an Ceyş-ul İslam (İslam Ordusu) unsurları ile rejim güçleri arasında karşılıklı bombardımanlar ve yoğun çatışmalar yaşanıyor.

SOHR, bombardımanların yoğunlaşmasıyla birlikte Arabeyn’de sığındıkları okulu hedef alan Rus hava saldırısı sonucu 16’sı çocuk ve 4’ü kadın 20 sivilin öldürüldüğünü belirtti.

Suriye rejimi 18 Şubat’ta Doğu Guta’ya yönelik bir saldırı başlattı. Bölge, 2012’den bu yana Şam yakınlarındaki muhalif grupların ana kalesi konumunda. Bölgenin yüzde 80’inden fazlası bu grupların kontrolü altında. SOHR tarafından aktarılan bilgiye göre, söz konusu saldırıların başlamasından bu yana 300’ü çocuk bin 450’den fazla sivil öldü.

BM Suriye Yerleşik ve İnsani Yardım Koordinatörü Ali El Zaatari, pazartesi gecesi yaptığı açıklamada Doğu Guta halkına ve Afrin sakinlerine acil olarak yardım ulaştırılması gerektiğine dikkat çekti.

Duma’ya yönelik bombardımanlar, Feylek er-Rahman grubunun ve Ceyş-ul İslam’ın rejim güçlerine karşı saldırılarda bulunmasının ardından arttı. Rejim güçleri ilerleme kaydetmesiyle birlikte bölgeyi Ceyş-ul İslam kontrolündeki Duma, Ahrar-uş Şam kontrolündeki Harasta ve Feylek er-Rahman ile Heyetu Tahriru’ş Şam kontrolündeki iki sınır kasabası olmak üzere üçe ayırdı