Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sokak savaşları Sana’da hayatı durma noktasına getirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’e bağlı güçler ile Husi militanları arasındaki sokak savaşı Sana’yı hayalet şehre çevirdi, sosyal hayat felç oldu.

Okul ve Üniversiteler eğitimlerine ara verirken. Çoğu dükkân ve pazarlar, özellikle başkentin orta ve güneyindeki çatışmaların yaşandığı ve çevresindeki caddelerde esnafın kepenk kapattığı gözlemlendi. Husi milisleri, daha önce kaybettikleri ve sonrasında Salih ve ona bağlı güçlerin hakim olduğu bölgeleri kontrol altına almaya çalışıyor.

Şark’ul Avsat’ın başkentin güneyindeki Hadda’nın Siyasi Mahallesi’nde oturan bazı sivillerle yaptığı telefonla görüşmesinde, tank atışlarının sürdüğü yolların kapatıldığını ve mahalle sakinlerinin çatılardaki keskin nişancılar yüzünden ihtiyaçlarını dahi karşılamak için dışarı çıkamadıklarını bildirdi.

BM’in Sana’daki İnsani İlişkiler Ofisi, yaptığı açıklamada, şehirdeki savaşın sivillerin hareketlerini kısıtladığını, ambulans ve insani yardım ekiplerinin yaralılara ulaşmasına engellediğini belirtti. Reuters Haber Ajansı’nın BM yetkililerinden bildirdiğine göre, uluslararası STK’lar 140 yardım görevlisini Sana’dan tahliye etmeye çalışıyor.

Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri yönetimi, Husilere bağlı medya organlarının aktardığı, “kendilerinin Cruise füzeleriyle Baraka Nükleer Santrali’ne yönelik bir tehdide karşı koyacak hava savunma sisteminin olmadığı” iddialarını yalanladı.