Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sokotra’daki projeler, Suudi Arabistan imar programına dahil edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen hükümeti Bakanlar Kurulu, Sokotra Takımadaları’na yönelik çok sayıda kalkındırma ve iyileştirme projesinin, Suudi Arabistan’ın yeniden yapılandırma programının bir parçası olması önerisini kabul etti. Bu karar, Husi darbesinin sona ermesinin ardından özgürleştirilecek diğer şehirler ve tüm Yemen toprakları için örnek teşkil edecek.

Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, Sokotra Takımadaları’nda yapılması planlanan ve masrafları devlet tarafından karşılanacak pek çok projede görüş birliği sağlandı. Bu projelere Abdulkuri Adası için iki geminin satın alınması dahil edildi. Ayrıca bazı sağlık sağlık birimlerinin kurulmasını, Kalansiye Hastanesi’ne 50 milyon Yemen riyali değerinde destek sağlanması, yeni okulların inşa edilmesi ve mevcut okulların genişletilmesi projeleri de onayladı.

Yemen resmi haber ajansının (SABA) haberine göre, Bakanlar Kurulu toplantısında Sokotra’daki projeler için muazzam bir bütçe ayrıldı. Toplantıda ilgili bakanlıklardan, belirtilen süre içinde projeleri hızla uygulanmaya koymaları, yerel yönetimlerle tam bir uyum halinde işbirliği yapmaları ve Bakanlar Kurulu’na uygulamaların sonuçlarına dair bilgi aktarılması talep edildi. Ayrıca, projelerin seçiminde Suudi Arabistan tarafından finanse edilen yeniden yapılandırma programı ile koordinasyon içerisinde olunması vurgulandı.

Bakanlar Kurulu, sorumluluk duygusu, kardeşlik ve işbirliği ruhuyla üstesinden gelinen Sokotra’daki son olayları değerlendirdi. Suudi Arabistan liderliğindeki meşru hükümeti destekleyen koalisyondaki ülkeler ile meşru hükümet arasındaki güçlü ilişkilerin herhangi bir şekilde etkilenmemesi için çalışılacağı vurgulandı.

Kurul, Sokotra’yı vuran Mekunu Kasırgası’nın sonuçları hakkında bir ön raporla bilgilendirildi. Sokotra Adası ‘felaket bölgesi’ ilan edildi. Kıyı illerindeki yetkili makamlar, hazırlık seviyesini yükseltmeleri, kasırgadan etkilenenlere yardım edilmesi için her türlü çabanın sarf edilmesi ve olası başka kasırgaların verebileceği zararı önlemek için mümkün olduğunca gerekli önlemleri almaları için talimatlar verildi.

Bakanlar Kurulu ayrıca, Yemen Savunma Bakanı Tümgeneral Muhammed Ali el-Makdişi’nin çeşitli cephelerde askeri operasyonlar yürütmesinin yanı sıra Suudi Arabistan liderliğindeki Arap koalisyonunun desteğiyle ulusal ordunun ve halk direnişinin ilerleyişi konusunda da harekete geçti. Husiler için çemberin iyice daraldığına işaret edilirken Husilerin kayıplarını siviller saldırarak telafi etmeye çalıştığına dikkat çekildi. Bakanlar Kurulu, ulusal ordunun kahramanları ve çeşitli cephelerdeki halk direnişinin yanı sıra, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Sudan, Bahreyn gibi meşru hükümeti destekleme koalisyonu ülkelerinin kardeşçe ve güçlü desteğine vurgu yaptı.

Kurul, Yemen Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı tarafından yapılan sunum ışığında, Suudi Arabistan’ın sürdürülebilir kalkınma 2030 hedeflerini, hükümet planlarına ve stratejileri ile birleştiren ve bütünleştiren taslak kararı onayladı. Bakanlar Kurulu ayrıca, Yemen ile bağışçı ülkeler arasındaki kalkınma işbirliğine dair bir raporu, Yemen’in geçtiğimiz Nisan ayında Ürdün’de düzenlenen Arap Para Fonu (AMF) Yönetim Kurulu ve Arap Finans Kurumları yıllık toplantılarına katılımı ile ilgili raporları, İslam Kalkınma Bankası Grubu toplantısına ait bir raporu ve son olarak geçtiğimiz Nisan ayının sonunda Beyrut’ta düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınma İçin Arap Forumu’na (2018), katılımıyla ilgili bir raporu gözden geçirdi.