Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Solcu vekillerin Bayan Macron girişimi başarısız oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa’da solcu vekillerin, Cumhurbaşkanı’nın eşi Brigitte Macron’un devlet imkanlarından yararlanmasını sınırlama girişimi başarısız oldu. Girişim, Fransa Parlamentosu’nun yoğun gündeminin ortasına denk geldi.

‘Başkaldıran Fransa Partisi’ üyelerinden oluşan Parlamenter Grubu, ABD’de uygulanan sisteme benzer şekilde, First Lady’nin sınırını kesin olarak çizmeyi uygun görmüştü.

General de Gaulle, eşinin resmi ilişkilerde kocasına eşlik görevi dışında bir rolü olmadığını iddia ederken, Cumhurbaşkanı Pompidou’nun eşi Claude, Élysée ve Sanat Merkezi arasında bir köprü oluşturmada önemli bir rol üstlenmişti. Önceki Cumhurbaşkanı Giscard’ın eşi Anne-Aymone ise birtakım hayır ilişkilerinde sponsor olmuş, Bernadette Chirac tarafından yürütülen bu kapsamlı hayır işleri sürecinde rapor verilmemişti. Hayır işleri süreci, muhafazakar seçmenlerin güçlü siyasi etkileriyle de sona ermişti. Cumhurbaşkanı Mitterand’ın eşi Danielle ise, ‘Fransa Özgürlükler Kurumu’ çerçevesinde siyasi bir rol üstlenmiş, Küba Devlet Başkanı Castro’yu ve Irak’ın Kuzeyinde bulunan Kürt posizyonları açıkça desteklemiş, bazen kocasının hükümetteki resmi pozisyonunun aksine bir tutum sergilemişti. Bu tutumlara, eşinin Kral II. Hasan zamanında Fas ile ilişkisi de dâhil. Başkan Sarkozy’nin önceki eşi Cécilia da, Fransa İçişleri Bakanlığı ofisindeki görevine başladığı andan itibaren, eşiyle birlikte görevleri devralarak yeni bir gelenek başlatmıştı. Eşinin yokluğunda onun vekilliğini üstleniyordu. Başkan ise, eşinin, işlerini ücretsiz devraldığını açıklamıştı. Ne var ki Başkan Hollande’ın eşi Gazeteci Valérie Trierweiler’le, Élysée’deki devri uzun sürmemiş, kendisine yetki verilmesinden evvel eşi saraydan ayrılmıştı.

Emmanuel Macron’un Cumhurbaşkanı olarak seçilmesiyle birlikte, ilk Fransa tutumunu devam ettirme gerekliliği de gündeme geldi. Özellikle de eşi Brigitte, Macron’ın kariyer aşamalarında en iyi arkadaşı, refakatçisi, bir öğretmen olması hasebiyle en güçlü destekçisi ve ilham kaynağı sayılmakta. Kendisi, başkanlık sarayında 2 ila 4 arasında değişen bir yardımcı ekibi ile birlikte, özel bir ofis sahibi olarak, kendisine sunulan doğal ayrıcalıklardan yararlanıyor. Fakat parti yetkilileri, başkanın eşinin resmi rolünün beklentileri aşmaması için çalıştı. Kuzey Yetkilisi ise, “Kimse Brigitte Macron’u yetkili olarak seçmedi, bu nedenle eşinin görevlerini üstlenme hakkına sahip de değildir” şeklinde konuştu. Parti Milletvekilleri, tamamen, Brigitte Macron’u hedef almadıklarını göstermek adına, meclise ilk Fransa tutumunu sınırlandırmayı amaçlayan önerilerini sundu. Öneri; erkek bakanların ve erkek milletvekillerinin eşleri ile kadın bakanların ve kadın milletvekillerinin eşlerini kapsıyor.

Sunulan öneride ise ayrıca şu ifadeler yer alıyordu, “O başkanın yalnızca eşidir, güvenlik birimleri tarafından korunma, başkanlık sarayı ile ilgili görevleri dikkate alma ve kendisine özel daire tahsis edilmesi de hakkıdır.”

Öneri; 16 ‘evet’ oyuna karşılık 123 ‘hayır’ oyu ile geçersiz sayıldı.