Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Somali, eş-Şebab liderini her an ele geçirebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Somalili yetkililerin dün yaptığı açıklamada, eş-Şebab Lideri Ömer Ahmed Diriye’nin nerede saklandığına dair yeni bilgilere ulaşıldığı belirtildi.

43. bölük komutanı Orgeneral İsmail Sahrdid, ABD-Somali ortak güçlerince Diriye’nin saklandığı bölgelerde gerçekleştirilen hava saldırılarının ardından yaptığı açıklamada, “Eş-Şebab lideri Diriye’nin, Somali’nin güneyindeki Cuba bölgesinden kaçtıktan sonra Gedo şehrinde bir yerlerde sağlandığına dair kuvvetli bilgilerimiz var” dedi.

Ahmed Diriye, eş-Şebab lideri Ahmed Abdi Godane’nin 2014’te ABD tarafından düzenlenen bir hava saldırısında öldürülmesi üzerine örgütün başına geçmişti.

Güvenlik operasyonlarını yoğunlaştıracağız

Orgeneral İsmail, eş-Şebab’ın kontrolündeki birkaç bölgede yerel halkın çektiği sıkıntılara işaret ederek, ordu güçlerinin Diriye’yi yakalamak ve öldürmek için güvenlik operasyonlarını yoğunlaştıracağını söyledi.

Ordu güçlerini bölgeyi kurtarmak için bu alanlara yönlendireceğe söz veren Orgeneral İsmail gazetecilere yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Askeri donanım ve mühimmatın ezici üstünlüğüyle güçlü bir ulusal ordu kurmayı hedefleyen Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu’nun talimatları doğrultusunda Somali Ordusu, ülkede güvenlik ve barışa engel olan eş-Şebab militanlarını ortadan kaldırmaya hazır.”

“Askeri eksiklikler giderilmeli”

Öte yandan, Afrika Birliği Somali Misyonu (AMISOM) Başkanı Francisco Caetano Madeira yaptığı açıklamada, “Askeri eksiklikler telafi edilmedikçe, Afrika Birliği’nin Somali’deki barış gücünü azaltma planına zarar verecek” diyerek endişesini dile getirdi.

AMISOM, uzun bir sürece yayarak 22 bin askerin geri çekilmesi planının bir parçası olarak bu yıl bin askeri geri çekmeyi planlıyor.
Reuters’e açıklamalarda bulunan AMISOM Başkanı Madeira, “Donanım açısından geri çekme planını karşılayamazsak, bu, misyonumuzu çok etkileyecek. Birleşmiş Milletlerin (BM), sonuçlanabilecek boşluğu kapatmak veya köprü kurmak için yollar ve araçlar bulacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Eş-Şebab militanlarının sayısını tahmin etmek zor”

Mogadişu’da düzenlenen güvenlik konferansı oturum aralarında konuşan Mozambikli bir diplomat, eş-Şebab militanlarının sayısının tahmin edilmesinin zor olduğunu söyledi.

Somali İç Güvenlik Bakanı, hükümetinin, askerlerimize yeterli silah ve askeri teçhizat ulaşıncaya kadar silah ambargosunun kaldırmasını istediğini belirtti.

BM, 1990’ların başında, ülke yaşanan iç savaştan kısa bir süre sonra, Somali’ye silah ambargosu uyguladı.

AMISOM, Libya ve Suriye’deki çatışmaların azalmasıyla bu bölgelerden kaçan İslamcı savaşçılar tarafından şişirilmiş silahlı eş-Şebab hareketiyle karşı karşıya.

1991 yılında, merkezi denetimin kurulması için mücadele eden Somali hükümetinin güvenliğini sağlamak üzere görevlendirilen AMISOM’a bağlı güçlerin, eş-Şebab’ı Mogadişu dışına süpürülmesine rağmen örgüt hala sivil ve askeri hedeflere saldırıyor.

Eş-Şebab militanına idam

Somali İç Güvenlik Bakanı Muhammed Ebubekir İslu yaptığı açıklamada, operasyonların ülke çapında güvenlik ve istikrarı sağlamak için iyi bir ilerleme kaydettiğini vurguladı.
Somali Askeri Mahkemesi, 4 Eş-Şebab üyesine, başkent Mogadişu’da bulunan üç restorana yönelik düzenlenen terör saldırılarından suçlu bularak idam ve hapis cezaları verdi.
Somali Askeri Mahkeme Başkanı Albay Hasan Şuti yaptığı açıklamada, mahkemenin, Mogadişu’daki bir sokakta restoranlara yönelik gerçekleştirilen terörist saldırılardan ve masum sivillerin ölümlerinden suçlu bulunan bir eş-Şebab üyesine idam cezası verdiğini belirtti.
Söz konusu eş-Şebab üyesinin, terörist saldırıda kullanılan bir arabadan indiğini gösteren kamera kayıtları olduğunu söyleyen Şuti, diğer üç sanığın mahkeme tarafından müebbetten, iki yıla kadar farklı cezalara çarptırıldığını belirtti.

Türk şirketi, Mogadişu limanın onarma işlemlerine başladı

Öte yandan, Mogadişu’nun uluslararası limanının işletmesini üstlenen bir Türk şirketi, denizin derinlerine gömülmüş batık gemilerin çıkarılması ve limanın onarılma işlemlerine başladı.

Somali Resmi Haber Ajansı, limanın düzenli bir şekilde işleyişini önemli derecede engelleyen kalıntıların çıkarılması sırasında şirket personelini gösteren bir fotoğraf yayınladı.
Türk Şirketi yetkililerinin verdiği bilgiye göre, çalışmaların ana amacı, limanın estetik görüntüsünü sağlamak ve geliştirmek. Mogadişu Uluslararası Limanı’nı yöneten bu şirketin liman işini geliştirmek için büyük çabalar sarf ettiği belirtti.