Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Somali hükümetinden istihbarat ve polis teşkilatlarına atama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Somali hükümeti, geçen pazartesi günü istihbarat ve polis servislerine yeni atamaların yapıldığını açıkladı. Söz konusu bu birimlerin müdürleri, yaklaşık 4 ay önce ülke tarihinde yaşanan en kanlı saldırının ardından görevden alınmıştı.

Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri liderliğindeki hükümet tarafından yapılan yazılı açıklamada, başkent Mogadişu’da acil kodlu bir oturum düzenlendiği belirtildi. Açıklamaya göre, oturumda hükümet çalışmalarının canlandırılması, polis, istihbarat birimlerine ve ulusal hapishaneler idaresine yeni müdürlerin atanması konuları ele alındı.

Beşir Abdi Muhammed’in yeni polis şefi, Hüseyin Osman Hüseyin’in de Ulusal Güvenlik ve İstihbarat Birimi’nin yeni başkanı olarak atandığı ifade edildi. Bir yıldan kısa bir süre önce görevden alınan Beşir Cami de hapishane muhafızları komutanlığı görevine geri döndü.

Yeni istihbarat birimi başkanı Osman Hüseyin’in Sağlık Bakanı yardımcısı olarak görev yaptığı, ayrıca uzun bir süredir parlamento üyesi olduğu ve bir dönem Güvenlik Bakanı yardımcılığı görevi yürüttüğü belirtildi.

Yeni polis şefi Abdi Muhammed’in de polis memuru olduğu ve birimde çeşitli görevler üstlendiği ifade edildi. 1971 yılında polis olan Muhammed’in bir dönem Eğitim Bölümü Başkanı ve Merkezi Soruşturma Dairesi Başkanı görevlerini üstlendiği kaydedildi.

Başbakanlık bürosunun icraatlarından sorumlu devlet bakanı olan Abdullah Hammud, hükümetin yeni müdürleri atamadan önce uzun bir dönem konu hakkında istişarelerde bulunduğunu söyledi. Hammud, 20 Şubat’ta yaptığı açıklamada, gecikmenin nedeninin ihtiyatlı davranmak ve görevlendirilecek doğru isimleri seçmek olduğunu ifade etti.

Somali, uzun yıllardır “Eş-Şebab” hareketi tarafından saldırılara maruz kalıyor. Yeni müdür atamaları da silahlı hareket tarafından gerçekleştirilen son saldırılar çerçevesinde yapıldı. Bazı uzmanlar da yeni müdürlerin, bölgede hızlı bir “mucize” yaratma yeteneğine sahip olmadığını vurguladı. Uzmanlar ayrıca müdürlerin, silahlı militanlara karşı savaşı kazanmak için halk ve hükümet desteğine ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Somali Hükümeti, geçen ekim ayında başkent Mogadişu’da yaşanan kanlı saldırılar sonrasında ulusal polis şefi Abdul Hekim Tahir ve Güvenlik ve İstihbarat Başkanı Abdullah Senbuloşi’yi görevlerinden uzaklaştırmıştı. 512 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı üstlenen olmazken o dönemde yapılan açıklamalar saldırının Eş-Şebab izleri taşıdığı yönündeydi.

Başbakan Hasan Ali Hayri yönetimi, yeni müdürlere dair ayrıntılı bilgilere yer vermedi. Somalili kaynaklar ise bu gelişmenin Afrika Birliği Somali Misyonu’nun (AMISOM) faaliyetlerini değerlendirmek üzere ülkeye ziyarette bulunan Afrika Birliği heyeti ile bağlantı olduğunu açıkladı.

Afrika Birliği’nin Barış Destek Operasyonları biriminden 10 kişilik bir heyet, 4 günlük ziyarette bulunmak üzere başkent Mogadişu’ya geldi. Ayrıca üst düzey hükümet ve BM yetkilileri, Afrika Birliği heyeti ile “yeni müdürlerin atanması, Barış Gücü’nün faaliyetleri, Somali’nin güvenliği konusunda karşılaşılan zorluklar ve elde edilen başarılar” gibi çeşitli meselelere dair görüşmede bulunulacağını duyurdu.

Afrika Birliği Somali Özel Temsilcisi Francisco Caetano Jose Madeira, yaptığı açıklamada heyetin yürütülen çalışmaları gözlemleyeceğini, karşılaşılan zorlukları ve hareket planını değerlendireceğini söyledi.

Eş-Şebab Hareketi, ağustos 2011’de ülkenin başkenti Mogadişu’ya yönelik bir saldırı düzenlemişti. Daha sonra yürütülen operasyonlar çerçevesinde yenilgi yaşayan hareket, bölgedeki önemli kalelerinin bir kısmını kaybetti. Ancak geniş bir alanın kontrolünü elinde bulunduran Eş-Şebab, başkentte askeri ve yabancı üsleri hedef alan çok sayıda intihar saldırıları düzenlemeye devam ediyor.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun Somali’ye bir ziyaret düzenleyerek, Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu ve Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri ile bir araya geleceği belirtildi. Ziyaretin amacının Somali ordu kuvvetlerinin eğitimi için Mogadişu’da ikinci bir askeri üssün kurulması olduğu ifade edildi.