Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Somali-Sudan ilişkilerinde yeni dönem | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Somali ile Sudan liderleri Hartum’da bir araya geldi. Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in ev sahipliğinde gerçekleşen görüşmeye Somali adına Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu katıldı. Sudan Başbakanı Bekri Hasan Salih’in de hazır bulunduğu toplantılara Somali heyetinden dışişleri, maliye, tarım, gençlik ve spor bakanlarının içinde yer aldığı üst düzey bir heyet katıldı.

Toplantıda ikili ilişkiler ile bölgesel ve uluslararası gelişmeler gündemdeydi.

Toplantılarda konuşma yapan Sudan Lideri Beşir, Somali ordusunun yeniden inşasına katkı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Somali’nin ulusal parasının Sudan’daki darphanelerde basılması talebinden onur duyduklarını belirten Beşir, darphane şirketinin en yeni makine ile ekipman ile maksimum güvenlik ve korumaya sahip olduğunu aktardı.

Afrika ülkelerine ekonomik, ticari, sosyal büyüme için yeni oluşum çağrısında bulunan Beşir, bu talep için söz konusu ülkelerin liderleriyle yakın zamanda bir araya gelmek istediğini kaydetti.

Somali Cumhurbaşkanı Farmacu konuşmasında Sudan’ın zor zamanlarda yanlarında durduğuna dikkat çekti.

Farmacu ayrıca Sudan üniversitelerinde 6 binden fazla Somalili öğrencinin bulunduğunu bildirdi.

Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Farmacu, Müslüman Kardeşler’in Somali kolu olan Somali Reform Hareketi ile yakın ilişkisine rağmen uluslararası düzeyde ılımlı bir isim olarak tanınıyor. Ayrıca Farmacu, eski Cumhurbaşkanı Şerif Şeyh Ahmed’in devrilmesinden bu yana ABD’nin tanıdığı ilk cumhurhurbaşkanı olma özelliği taşıyor.