Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Somali’de intihar eylemi: 18 ölü! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Somali polisi, dün Başkent Mogadişu’da bir polis akademisini hedef alan intihar saldırısında en az 18 kişinin öldüğünü bildirildi. Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, bu terör saldırılarının, hükümetin mücadelesini etkilemeyeceğini kaydetti. Başbakan, “Bu saldırılar, hükümetin ulusal görevini yerine getirmesi, ülkedeki güvenlik ve istikrarını sabote eden “Eş-Şebab” militanlarının ortadan kaldırılması konusundaki kararlılığını zayıflatamaz” dedi.

Polis sözcüsü Muhammed Hasan da, teröristin sabah saatlerinde başkent Mogadişu’daki bir polis akademisine kılık değiştirerek girdiğini ve üstündeki patlayıcıları infilak ettiğini bildirdi.

Saldırgan kendini patlattı

Polis Müdür Vekili Muktar Hüseyin Afrah, olay yerine gelen gazetecilere yaptığı açıklamada, “Polisler, teşkilatın yıldönümü kutlamalarına hazırlanıyordu. Eğitim başlamak üzereyken, eylemci üzerindeki patlayıcıları infilak etti” ifadelerini kullandı. 18 polis memurunun öldüğünü ve 15 kişinin de yaralandığını söyleyen Afrah, yaşanan ölümlere rağmen polislerin çalışmalarına devam edeceğini vurguladı.

Bir görgü tanığı ise, “Polis her yeri kapattı. Saatler sonra bölgeye giriş izni verildi. Etrafa dağılan parçaların, saldırganın bedeni olduğuna inanılıyor” şeklinde konuştu.

Öte yandan Somali Ulusal Polisi, polis üniformasıyla kampa giren saldırganın, polis akademisini hedef aldığı saldırıda yaklaşık 10 polisin hayatını kaybettiğini ve birçok kişinin de yaralandığını açıkladı. Ayrıca, polisin saldırganın geçit töreni hazırlıkları sırasında kendini patlattığını ve ölü sayısında artış beklendiğini kaydetti.

Saldırgan polis üniformalı

Polis memuru Muhammed Abdullah, “Polis üniforması giyen ve üzerinde patlayıcı bulunan bir adam akademiye girerek kendini patlattı” şeklinde konuştu. Abdullah, akademinin Somali’deki en önemli polis akademisi olduğunu ve çok sayıda kişinin öldüğünü belirtti.

Diğer taraftan olay yerinde bulunan Hüseyin Ali, Fransız Haber Ajansı (AFP)’na yaptığı açıklamada, “Polis üniformalı maskeli adam kendini patlattığında, bazı polisler sıraya dizildi, bazıları da o bölgeye doğru koşmaya başladı” diyerek, ambulansların ölü ve yaralıları hastanelere sevk etmek için bölgeye geldiğini kaydetti.

Polis memuru olan Abdullah Nur da Reuters’a yaptığı açıklamada, “15 kişi öldü, 17 kişi de yaralandı.” dedi. Yerel ambulans servisinin müdürü ise, ambulansların 13 ceset ve 15 yaralıyı hastanelere nakledildiğini bildirdi.

Eş- Şebab saldırıyı üstlendi

Saldırıyı Eş-Şebab örgütü üstlenirken, ölülerin sayısının artması bekleniyor. Eş-Şebab hareketinin askeri sözcüsü Abdulaziz Ebu Musab, Reuters’a “27 polisi öldürdük ve birçok kişiyi de yaraladık.” açıklamasında bulundu.

Başbakan Hayri’den taziye mesajı

Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, kurbanların ailelerine taziyelerini iletirken, hükümetin üzüntü içerisinde olduğunu, yetkililerin şehit aileleri ile ilgileneceğini ve gerekli tıbbi desteğin sağlanacağını kaydetti.

Somali Haber Ajansı’na göre, Ordu Komutanı, güvenlik güçlerinin terör girişimlerinin çemberini daraltmada sarf ettiği büyük çabalara övgüde bulundu.

2016’dan bu yana 2 bin kişi hayatını kaybetti

BM tarafından dün yayınlanan rapora göre, çoğunlukla Eş-Şebab Hareketinin saldırılarının ardından Somali’de yaşanan silahlı çatışmalarda Ocak 2016’dan geçtiğimiz Ekim ayına kadar yaklaşık 2 bin 78 kişi hayatını kaybederken, en az 2 bin 507 kişi de yaralandı.

El-Kaide destekçisi olan farklı hareketler, BM ve Afrika Birliği tarafından desteklenen hükümete karşı ayaklanmalarda bulunuyor. Eş-Şebab Hareketi, 2011 yılında başkent Mogadişu’dan temizlendi. Hareket, söz konusu tarihten bu yana Afrika Birliği Barış Güçleri ve Somali güvenlik güçlerinin operasyonlarıyla birçok bölgenin kontrolünü de kaybetmeye devam ediyor.

AMİSOM’a bağlı 22 bin asker Somali’de görev yapıyor

Öte yandan saldırı, Afrika Birliği’nin Somali’deki barış gücünün (AMİSOM) sayısını azaltma planı yaptığı bir dönemde gerçekleşti. Bu bağlamda 10 yıl önce Somali’ye 22 bin kişiyi içeren barış gücü konuşlandırılırken, Somali ordusuna güvenlik sorumluluğunun teslim edilmesi amacıyla binlerce barış gücü bölgeden geri çekilecek.

Uzmanlar da, Somali’nin Yemen’e konuşlanmış El-Kaide mensubu militanlar için güvenli bir sığınak olabileceğini savunuyor.