Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Somali’de intihar saldırısı: 6 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Somali’nin Beledveyne şehrinde üst düzey bir yetkilinin bürosunun yanındaki bir restoranda bir kişinin kendisini patlatması sonucu en az 6 kişi öldü.

Saldırıyı, el-Kaide bağlantılı eş-Şebab örgütü üstlendi. Beledveyne Emniyet Müdürü Hüseyin Osman, saldırıda en az 6 kişinin hayatını kaybettiğini ve bir çok kişinin de yaralandığını söyledi.

Polis ve görgü tanıklarının yaptığı açıklamada, pazar günü öğleden sonra gerçekleşen patlamanın, Hiran Valisi Ömer Adan bürosunda bir toplantı gerçekleştirdiği sırada binanın yanındaki restoranda gerçekleştiği belirtildi.

Eş-Şebab askeri sözcüsü Abdulaziz Ebu Musab, “Hiran Valisi’nin bürosunda gerçekleşen saldırıyı üstleniyoruz. Ölüler ve yaralılar var. Hiran yönetiminin üyelerini hedeflemiştik” dedi.

Beledveyne, Mogadişu’nun 340 kilometre kuzeyinde kalıyor. Yerel halkın aktardığı bilgiye göre, ölüler arasında kabile reisleri de bulunuyor. Bölgedeki kabile reislerinden biri olan Farih Ali, Reuters haber ajansına, “Patlayıcı yelek giyen (canlı bomba) saldırgan restoranın içinde durdu ve kendisini patlattı. Saldırı gerçekleştiği sırada, toplantıya katılmak üzere valinin bürosuna gidiyorduk” dedi.