Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Somali’de terör saldırıları artıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Somali’de terör saldırıları sürüyor. Mogadişu’daki bir askeri üsse düzenlenen son saldırıda 15’ten fazla asker öldü. Militanların Mogadişu’nun 50 km güneybatısında bulunan üssü ve Bariri kasabasını ele geçirmek için silah ve bombalı araç kullandıkları açıklandı.

Eş Şebab’ın sözcüsü Abdulaziz Ebu Musab da makineli tüfekler taşıyan 11 kamyonetin ele geçirildiğini söyledi. Ebu Musab, askerlerin ormana kaçtığını, örgütün askeri üs ve kasaba üzerinde kontrolü sağladığını söyledi. Mogadişu’nun batısına yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta olan Bariri’deki Milli Ordu kampını hedef alan saldırı, bomba yüklü araçlarla düzenlenen iki intihar saldırısıyla başlatılmıştı. Somali ordusundan yapılan açıklamada ise bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtildi.
Görgü tanıkları, Eş-Şabab savaşçılarının üssü yağmaladığını belirtti. Yerde asker cesetleri olduğunu kaydetti.

Eş Şebab’ın açıklamaları 21 Somali askerinin öldürüldüğü yönünde. Ordudan yapılan açıklamalarda ise ölü asker sayısı 15.
Bölgede çatışmalara giren askerlerin ABD’nin yetiştirdiği özel kuvvetlere mensup olduğu belirtiliyor. Ölenler arasında Afrika Birliği Misyonu’ndan yabancı asker olmadığı kaydediliyor. Ordu, bölgeye takviye asker gönderildiğini duyurdu.
Somali Ordusu, geçen ay Afrika Birliği’ne bağlı askerlerin yardımıyla Bariri’yi kontrol altına almış, ardından da kasabada bir askeri üs kurmuştu.

Şiddet sürüyor

Bir diğer saldırı haberi de Başkent Mogadişu’dan geldi. Somali Ulusal Haber Ajansı, Mogadişu’daki bir lokantanın yakınlarında bombalı saldırı gerçekleştiğini duyurdu. Saldırıda 7 kişinin öldüğü, 6 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Güvenlik güçlerinden yapılan açıklamada da masum sivilleri hedef alan patlamanın; Eş-Şebab milislerinin barışı reddettiğinin göstergesi olduğu kaydedildi.
El-Kaide bağlantılı olan Eş Şebab hareketi, Somali’de görev yapan uluslararası birimleri hedef alıyor. Sıklıkla askeri üsleri ve hükümet binalarını bombalıyor. Örgüt,kısa süre önce Kenya sınırındaki bir askeri üsü ve ülkenin güneyindeki askeri kompleksi hedef almıştı. İki saldırıda toplam 43 kişi ölmüştü.

Türkiye Somali’de askeri üs kurmaya hazırlanıyor

Somali’de istikrarın sağlanması için Türkiye de devreye giriyor. Türkiye ve Somali kaynaklarının verdiği son bilgilere göre Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Başkent Mogadişu’yu ziyaret etti. Akar, Türkiye’nin Somali Büyükelçisi Büyükelçi Olgan Bekar ve Ordu Komutanı olan General Muhammet Cemali tarafından havalimanında karşılandı. Akar’ın Mogadişu’daki Türk Büyükelçiliği’ni ziyaret ettiği ve burada Somalili yetkililerle görüşmeler gerçekleştirdiği bildirildi.
Türkiye, Somali’deki askeri üssün inşasına Mart 2015’te başlamıştı. Türk Yetkililer, üs çalışmaları çerçevesinde BM tarafından atanan 10 bin 500’ün üzerindeki Somalili askerin eğitimi için 200 eğitmen daha göndermeyi planlıyor.