Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Son iki günde 150 bin sivil Afrin’den göç etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından, bugün yayınlanan rapora göre, Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde operasyonlarını sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) top ateşi nedeniyle Perşembe gününden bu yana 150 bin sivil Afrin’den göç etti.

Konuya ilişkin AFP’ye bir açıklama yapan SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, “TSK ve bağlı kuvvetlerin Afrin merkezine girme girişimi üzerine gece boyunca kentin kuzey kesimlerinde şiddetli çatışmalar yaşandı” dedi.

TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kuvvetleri, Afrin’de 20 Ocak’tan beri, Ankara tarafından terör örgütü olarak nitelenen YPG’ye karşı askeri bir operasyon sürdürüyor. TSK ve ÖSO güçleri, şu ana kadar bölgede geniş bir alanı kontrol altına aldı.

Siviller, rejim kontrolündeki Nubl ve Zehra’ya kaçıyor

Afrin kent merkezini üç koldan kuşatan TSK ve ÖSO, kentin güney kısmında sivillerin civar bölgelere geçmesi için bir koridoru açık tutuyor.

SOHR Müdürü Abdurrahman, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Bombardıman ve çatışmalardan kaçan siviller, kentin güneyindeki yolu kullanarak, Esed rejimi kontrolündeki Şii beldeleri Nubl ve Zehra’ya ulaşmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu ve TSK’dan yalanlama

SOHR’nin iddiasına göre, TSK’ya ait savaş uçaklarının, dün gece saatlerinde, Afrin’deki bir hastaneye yönelik düzenlediği bombardımanda, aralarında 2 hamile kadının da bulunduğu 16 sivil öldü. Ancak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, SOHR’nin iddiasını yalanladı.

Öte yandan, Afrin’de bir hastanenin hedef alındığı iddialarına TSK’dan da yalanlama geldi. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yayınlanan açıklamada, “TSK güçlerinin Afrin’de bir hasteneyi bombaladığına dair iddialar tamamen gerçeklikten uzaktır” denildi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi twitter hesabı aracılığıyla yapılan açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin’de hastane bombalandığına dair haberler gerçek dışıdır” ifadelerine yer verildi.