Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Son saldırılar, Libya’ya 400 bin varil petrol kaybettirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Petrol Şirketi Başkanı Mustafa Sunullah, bugün yaptığı açıklamada, son günlerde milis grupların Ras Lenuf ve Sider petrol limanlarına saldırıları nedeniyle günlük 400 bin varil petrol üretiminin yapılamadığını söyledi.

Silahlı grupların Libya’daki ‘Petrol Hilali’ olarak bilinen bölgeye yönelik saldırılarında, şirket tarafından işletilen bir petrol rafinerisi yanmıştı.

Petrol Hilali Muhafız Kuvvetleri Eski Komutanı İbrahim Cadran’a bağlı güçler, geçtiğimiz günlerde bölgeyi ele geçirmiş, Libya Ulusal Ordusu ise bölgeyi bu milislerden temizlemişti.

Libya Ulusal Petrol Şirketi, Ras Lenuf ve Sider bölgesine yönelik düzenlenen saldırılar nedeniyle milyonlarca dolarlık zarar meydana geldiğini açıkladı.

Şirket, geçtiğimiz Perşembe günü yayınladığı açıklamada, Ras Lenuf ve Sider limanlarındaki petrol üretiminin durdurulduğunu bildirmişti.

Libya, Muammer Kaddafi rejiminin yıkılmasından önce günlük 1.6 milyon varil petrol üretimiyle önemli petrol ülkelerinden biriydi.

17 Şubat 2011 tarihinde başlayan halk protestolarından sonra yaşanan şiddet olayları neticesinde, eski Libya lideri Muammer Kaddafi öldürülürken, Libya’nın günlük petrol üretiminde yüzde 20 oranında kayıp yaşanmıştı.