Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

St. Petersburg’da terörist saldırısı engellendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Federal Güvenlik Servisi, Petersburg’daki büyük bir saldırıyı başarıyla durdurdu. Bir grup teröristin toplu taşıma araçlarına ve ticaret merkezlerine bombalı saldırılar düzenlemeyi planladığı bilgisinin ardından şüpheli bir militanın tutuklandı açıklandı.

Zanlı Orta Asya ülkelerinden

Güvenlik güçleri, militanın kimliğinin ve tutuklanmasına neden olan özel operasyonun ayrıntılarıyla ilgili ayrıntı vermezken zanlının Orta Asya ülkelerinden birinin vatandaşı olduğu belirtildi.

Güvenlik yetkilisi yaptığı açıklamada, saldırı hazırlığındaki grub üyelerinin kimliklerinin belirlenmesine yönelik soruşturmaların devam ettiği bilgisini verdi.

Şüpheli DEAŞ üyesi

Bir güvenlik kaynağı, “Ruski Dialog” sitesinde yapılan röportajda, şüphelinin terör örgütü DEAŞ’a mensup olduğuna dikkat çekti.
Kaynak, güvenlik güçlerinin yaptığı ön soruşturmada; militanın , eylem başarılı olsa idi aynı anda birden fazla saldırı planlandığı bilgisini verdiğini aktardı.

Ticaret merkezine saldırıda 18 kişi yaralanmıştı

St. Petersburg’da geçen yılın sonuna doğru bir ticaret merkezinde 18 kişinin yaralandığı bombalı saldırı gerçekleşmişti. Soruşturmalar, saldırganın Rusya dışından talimat ve destek aldığını gösteriyor.

Mağazadaki güvenlik kameraları çantasıyla birlikte içeri giren bir saldırganın belirlenmesine yardımcı oldu. Patlamadan hemen önce yerinden ayrıldı ve güvenlik güçleri birkaç gün sonra onu tutukladı. Çantasında patlayıcı bir alet bulundu. Terör örgütü DEAŞ, sosyal medyada yayınlanan videolardaki saldırıyı kabul etti.

Dikkat çekici bir şekilde, Rusya geçen yıl içerisinde bombalama saldırılarının hedefi oldu. Güvenlik güçleri ise DEAŞ ile bağlantılı militanlar tarafından planlanan birçok saldırının engellendiğini açıkladı. Fakat birçok saldırı da gerçekleştirildi. Özellikle Nisan ayında metroda gerçekleşen intihar saldırısı 12 kişinin ölümüne neden oldu.

Rus yetkililer daha sonra, çoğu Orta Asya kökenli birçok kişiyi tutukladı. Tutuklananlar yargılama sonucu 5 ila 12 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.