Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Steinmeier Müslüman dernek temsilcilerini kabul etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, geçtiğimiz perşembe günü “Bellevue” başkanlık sarayında Müslüman dernek temsilcilerini ağırladığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Steinmeie, Berlin’deki toplantıda Türk İslam Dernekleri Birliği temsilcileri, Müslüman Yüksek Konseyi, İslami Kültürel Dernekler Birliği ve İslam Meclisi temsilcilerini ağırladı.

Steinmeier, Almanya’da ki Müslüman dernek temsilcileri ile yaptığı toplantıda, ülkede ki Müslümanlarla periyodik toplantılar yapma isteğini dile getirdi. Steinmeier, ülkedeki dinler arası diyaloğu artırmak için bu toplantının önemine dikkat çekti.

Tesadüfen “Holokost Günü”ne denk gelen toplantıda Alman Cumhurbaşkanı, Müslüman Dernek temsilcilerine anti-Semitizme karşı durmalarını ve diğer dinlerin temsilcileri ile birlikte çalışmalarını istediği ifade edildi.

Suriye’nin Afrin bölgesinde devam eden Türklerle Kürtler arasında ki çatışmalar sebebiyle, Müslüman Dernek temsilcileri, hiç bir şekilde dış çatışmaları Almanya’ya taşımak istemediklerini vurguladı.

Görüşmede Türk-Kürt çatışması ele alındı

Almanya’nın bazı şehirlerinde Afrin’de ki savaş için Türk ve Kürt göstericiler arasında çatışma yaşanmıştı. “Almanya’da ki İmamların Eğitilmeleri” konusu, Steinmeier’in Müslüman temsilciler ile görüştüğü hassas konulardan biriydi.

Almanya Cumhurbaşkanı ayrıca, Türk İslam Dernekleri Birliği ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisine hakaret etmekle suçlama konusunun, dış hükümetlerin etkisinden uzaklaştırmak sorununu da gündeme getirdiği ifade edildi.

Temsilciler Almanya’dan beklentilerini dile getirdi

Müslüman Dernekleri temsilcileri, Kiliseler ve Sinagogların olduğu gibi sendikalar için resmî tanınma isteklerini dile getirerek, bu tür bir tanımanın yokluğu, Almanya’da ki Müslüman Derneklerle olan çalışmalarında büyük bir engel olduğunu belirttiler. Temsilciler, İslam’ın gerçek imajını ifade etmek için Alman imamlara eğitim vererek okullarda ve üniversitelerde eğitim vermenin önemini vurguladılar.

Almanya’da ki imamları eğitme süreci zayıf müfredat ve az finansmanla engellendiği belirtildi. Türk Dernekler, Türkiye’de ki İmamlara alternatif bir seçenek bulmakla birlikte diğer Müslüman Dernekler, İmamları hazırlama sürecince zorluklarla karşılaştığı ifade edildi.