Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Steve Jobs’un yazdığı iş başvuru formu 174 bin dolara satıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’de düzenlenen bir müzayedede Steve Jobs’ın 45 yıl önce yazdığı tek sayfalık iş başvuru formu, 174 bin dolara satıldı. Başvuru formuna verilen fiyat beklenenin 3 katından fazla oldu.

Boston merkezli RR açık artırma binası, internet üzerinden yaptığı açıklama ile müzayedeyi kazananın, İngiltere’nin internet öncülerinden biri olduğu, ancak alıcının adının gizli kalmasını istediğini bildirdi.

Yazım ve noktalama hatalarını içeren 1973 tarihli başvuru talebin yaklaşık 50 bin dolar getirmesi bekleniyordu. Müzayede evi, Perşembe günü açık arttırma fiyatının 174 bin 757 dolar olduğunu söyledi.

Jobs, belgenin isim alanına “Steve Jobs”, başlığına “Reed Koleji” diye yazdı. Bu kolej Jobs’un kısa bir süre ders gördüğü bir üniversite idi. Telefon numarasının istendiği alana “yok”, özel kapasitesinin istendiği alana ise “teknik mühendis ve yazılım tasarımcısı” diye yazdı.

İş başvurusunda Jobs hangi alanda çalışacağını belirtmedi. Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak, Apple’ı bu başvuru formundan üç yıl sonra kurdu.

Jobs, 2011 yılında 56 yaşında kanserden öldü. Yine bir açık oturumla 2001 yılında Jobs tarafından imzalanan Mac OSX işletim sisteminin kullanımına yönelik teknik bir kılavuz 41 bin 806 dolara, 2008’deki bir gazete kuponu ise 26 bin 950 dolara satıldı.

Steve 24 Şubat 1955’te San Francisco’da doğdu. Suriye asıllı olan Jobs iki çocuk babası Suriyeli bir siyasal bilim profesörü Abdulfattah Jandali, ile Joanne Simpos adlı bir anneden dünyaya geldi. Anne ve babası Jops’un doğumunda evli olmayan iki üniversite öğrencisiydiler. O zaman evlenmelerine imkân olmadığı iddiasıyla Jops’u evlatlık verdiler. Fakat anne ve babası bu olaydan üç ay sonra evlendiler ve yeni bir çocukları oldu. Steve Jobs’un kız kardeşi Mona Simpson, Jobs’un asıl anne babasından bahsedilmesinden hoşlanmadığını bildirdi.