Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

STK’lar Kürdistan’daki göstericilere yönelik baskıları kınadı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kültür, insan hakları ve medya alanında faaliyet gösteren 55’ten fazla Iraklı kuruluş, Süleymaniye’de güvenlik makamlarının göstericilere karşı uyguladığı şiddeti kınadı. Gösterilerde 5 kişinin hayatını kaybetti, onlarca kişide yaralandı.

Eylemcilerin ve sivil toplum kuruluşlarının koalisyon ismi için esinlendiği anayasanın 38. maddesi, “Kamu düzeni ve ahlaka uygunsuz olmaması suretiyle devlet, şu durumlarla görevlendirilmiştir; 1. Her yolla ifade özgürlüğü, 2. Gazetecilik, baskı, reklamcılık, basın ve yayın özgürlüğü, 3. Toplantı ve barışçıl gösteri özgürlüğü” ifadelerini kapsıyor.

Göstericilerin serbest bırakılması için çağrı yaptılar

Koalisyon tarafından yayınlanan bildiri, son günlerde Süleymaniye ve diğer şehirlerdeki protestoculara ve medya organlarının haklarına yönelik işlenen suçlar anayasanın 38. maddesine açıkça ihlal edildiği dikkat çekti. Bildiride, Süleymaniye’deki güvenlik makamlarınca gözaltına alınan göstericilerin serbest bırakılması çağrısı yapılırken, sivil göstericilerin meşru talepleri ile dayanışma yapılması gerektiği vurgulandı. Ayrıca Federal ve Bölgesel hükümetlerle en kısa sürede görüşme talep edilerek, vatandaşların meşru çıkarlarının göz önüne alınması çağrısında bulunuldu.

Güvenlik güçleri silah kullandı

Öte yandan Irak İnsan Hakları Gözlemevi tarafından yapılan açıklamaya göre, hükümet çalışanlarının maaşlarının ödenmesindeki gecikmeye karşı düzenlenen protesto gösterilerinde Süleymaniye şehrindeki gösterilerde 5 kişi hayatını kaybetti, 70 kişi yaralandı.

Gözlemevi dün yayınladığı raporda, “Edinilen bilgiler, Kürt güvenlik güçlerinin göstericilere karşı güç kullandığını doğruladı. Asayişin bazı üyelerinin (Kürt güvenlik güçleri) göstericilere doğrudan canlı mermilerle ateş ettiği bilgisine ulaşıldı” ifadeleri kullanıldı.

Gözlemevi, göstericilerin önde gelenlerine yönelik dün sabah saatlerinden bu yana devam eden gözaltı furyasının başlatıldığını duyurdu.
Bu bağlamda, “Asayiş ve birçok maskeli adam dün sabah Tak Tak kasabasına girerek, birçok eve baskın düzenledi ve bazı kişileri gözaltına aldı. Dün 60 gözaltı vakası yaşandı” açıklamasında bulundu.

Olaylarda 5 kişi öldü

Gözlemev’nin Süleymaniye’deki yerel Sağlık Dairesi sözcüsü Taha Muhammed’den aldığı bilgiye göre, polis göstericilere ateş açtı. Bu bağlamda 5 kişi öldü ve en az 70 kişi yaralandı.

Süleymaniye’deki gösterilerde bulunan Irak İnsan Hakları Gözlemevi’ne bağlı İzleme Ağı üyesi, “Bir grup vatandaş, Salı sabahı Saray Meydanı’nda toplandı. Ancak orada bulunan güvenlik güçleri mekânın etrafını sardı ve gösteri yapmalarını engelledi.” dedi.

Gözlemevi, Federal Hükümetin Süleymaniye’deki sivil güvenlikten sorumlu olduğunu, Kürt asayişinin vatandaşlar ve medya organlarına yönelik saldırılarını engellemesi gerektiğini kaydetti.

Gazetecilere gözaltı

Öte yandan Irak Ulusal Gazeteciler Sendikası dün yaptığı açıklamada, Süleymaniye’deki asayiş güçlerinin, çarşamba günü “Asya” kanalı kameramanı Muhammed Ğulam ve “El-İtticah” kanalı muhabiri Ali el-Tuvaicri’nin herhangi bir sebep belirtilmeksizin gözaltına alındığını bildirdi.

Sendika, son birkaç gündür şehirdeki güvenlik makamlarının sorumsuz davranışlarından ve medya organlarına karşı devam eden saldırılarından rahatsız olduklarını açıkladı.

Sendikanın kameraman Muhammed Ğulam’dan edindiği bilgiye göre, Ğulam ve El-İtticah kanalından Tuvaicri, milletvekili Sarah Abdul Vahid’in düzenlediği basın toplantısının ardından asayiş güçleri tarafından sebep belirtilmeksizin zorla bir arabaya bindirildi.

Ğulam, “Medya alanında çalıştığımı ve çalışma iznim olduğunu söylememe rağmen, alıkonuldum. Bir saatten daha uzun bir süre sonra çıkmamıza yardım eden politikacılarla zorlukla iletişim kurabildik” açıklamasında bulundu.

Ğulam ayrıca, güvenlik güçlerinin dikkatsiz tutumları sebebiyle kamerasının zarar gördüğüne dikkat çekti.