Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Stoltenberg: DEAŞ ile mücadele bittikten sonra Iraklılara destek vermeye devam edeceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları toplantısında yaptığı açıklamada, Irak’ta DEAŞ’a karşı yapılan savaş sonrasında NATO’nun Iraklılara eğitim gibi desteklerinin devam edeceğini belirtti.

Stoltenberg, “Toplantı sırasında, NATO’nun terörle mücadele ve ülkeyi istikrara kavuşturma konularındaki rolünü artırma yollarını görüştük, zira yurt dışında istikrarsızlık, içerideki ittifakı etkiliyor” dedi.

Genel Sekreter, NATO’nun yerel güçleri eğitme ve kurum kapasitesini geliştirme konusunda önemli deneyime sahip olduğunun altını çizerek, bunun NATO’nun ortaklarını kendilerini daha iyi savunup, uluslararası teröre karşı savaşta daha yetenekli hale getirmek için en iyi yol olduğunu vurguladı.

“Yerel güçleri eğitmeye devam edeceğiz”

NATO’nun Afganistan’dan Balkanlar’a olan tecrübesine de değinen Stoltenberg, Irak’taki güvenlik kurumlarının reformuna destek vererek, patlayıcı cihazlar ve askeri tıp alanlarında Irak’taki yerel güçleri eğitmeye devam edeceklerini söyledi.

Stoltenberg, “Güney ve Doğu’daki ortaklarla çalışmaya nasıl devam edeceğimizi görüşmek üzere temmuz ayında yapılacak olan Brüksel Zirvesi’ni sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadelerini kullandı.