Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Stratejik Burseya Dağı TSK’nın kontrolüne geçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afrin’deki Zeytin Dalı operasyonunu düzenleyen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), harekâtın 9. gününde uygun hava şartlarından istifade ederek ilerlemeye devam ediyor.

TSK, harekâtın 9. gününde Afrin’in kuzeydoğusunda yer alan stratejik öneme sahip Burseya Dağı’nı ele geçirdiklerini açıkladı. Devam eden operasyon hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Zeytin Dalı harekâtının Türkiye’nin sınırları tamamen temizlenene kadar devam edeceğini bildirdi.

Burseya Dağı kurtarıldı

TSK, Afrin’in kuzeydoğusundaki Burseya’ya cumartesiyi pazara bağlayan gece havadan ağır taarruz başlatmıştı. Ağır çatışmaların sonunda, Zeytin Dalı Harekâtı için kritik öneme sahip dağ, PYD/YPG’den alındı.

TSK ve ÖSO, Türk bayrağının yanı sıra, Suriye devrim bayrağını dağın tepesine dikerek, dağın kurtuluşunu kutladı.

Burseya’nın kurtuluşundan önce, TSK ve ÖSO kuvvetleri harekattaki son 8 günde, PYD/YPG’nin kontrolü altındaki 14 köy, 1 çiftlik ve 3 stratejik tepeyi ele geçirerek, 18 noktayı kurtarmış oldu.

Zeytin Dalı harekâtı başarıyla devam ediyor

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Zeytin Dalı operasyonunun, hava harekatı, taarruz helikopterleri, silahlı insansız hava araçları ve kara ateş destek vasıtalarıyla desteklendiği ve başarıyla devam ettiği aktarıldı.

Açıklamada, 20 Ocak’ta başlayan harekâtta şimdiye kadar 484 PYD/YPG militanının etkisiz hale getirildiği bildirilirken, TSK’ya ait 7 savaş uçağının da, örgütün barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullandığı noktaları bombaladığı aktarıldı.

Öte yandan, Afrin’den atılan bir roket, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bir evin bahçesine düştü. Olayda ölen ya da yaralan olmazken, çevredeki evlerde maddi hasar oluştu.

“Suriye’nin topraklarında bizim gözümüz yok”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amasya’da partisinin 6. Olağan il kongresinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sınırları tamamen temizlenene kadar Zeytin Dalı harekatının devam edeceğini belirterek, “Suriye’nin topraklarında bizim gözümüz yok. 3.5 milyon Suriyeli bizim topraklarımızda misafir. Onları evlerine göndermenin çalışmalarını yapıyoruz. Köylerinin temizlediğini duyan Afrin halkı ne dediğini biliyor musunuz? ‘Türkler geldi, şimdi güvendeyiz’ diyorlar” açıklamasında bulundu.

Türkiye’den 7 şehit olduğunu ve PYD/YPG militanlarında da 484 kişinin etkisiz hale getirildiğini açıklayan Erdoğan, Türkiye’nin sınırlarında saldırı düzenlemenin ağır bedeli olacağını ve Zeytin Dalı harekâtının Münbiç’i de kapsayacağını açıkladı.

“ABD yetkililerinin Türkiye’ye verdiği sözlerle arazideki icraatları birbirini tutmadı”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ABD’nin YPG’ye ilişkin açıklamalarına dair konuştu.

Bozdağ yaptığı değerlendirmede, “Şu ana kadar maalesef ABD yetkililerinin Türkiye’ye verdiği sözlerle arazideki icraatları birbirini tutmadı. Her icraat, verilen sözü tekzip etti” ifadelerini kullandı.

“Suriye’deki YPG tehdidini göremeyenler, tarihi bir hata yapıyor”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, Daily Sabah gazetesinde “PKK, PYD/YPG veya DEAŞ ile mücadelede müttefikler Türkiye’nin yanında yer almalı” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Kalın, yazısında “Bazı Batılı müttefiklerimiz bu operasyonun DEAŞ ile mücadeleyi zayıflattığını düşünse de bu harekât, Suriye kaynaklı tüm terör tehditlerini ortadan kaldırma hedefinin bir parçası ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumaya yönelik bir adımdır. Türkiye, Cerablus-El Bab hattındaki tüm DEAŞ teröristlerini temizledi ve bu süreçte sivil kayıpları engelleyerek o toprakları meşru sahipleri olan Suriye halkına iade etti. Türkiye’nin Suriye işgal etmek gibi bir hedefi bulunmuyor. Bunu düşündürecek bir adımı da hiçbir zaman atmadık. Suriye’deki YPG tehdidini göremeyenler, tarihi bir hata yapıyor” dedi.

Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı ile telefon görüşmesi yaptı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü. Görüşmede, Afrin’e yönelik Zeytin Dalı harekatındaki son gelişmelerin yanı sıra, Rusya’nın Soçi kentinde 29-30 Ocak’ta düzenlenecek olan Suriye Ulusal Diyalog Kongresine ilişkin gelişmeler ele alındı.