Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan, ‘ABD’nin saldırgan’ eylemlerine karşı Rusya’dan korunma istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ile dün Soçi’de görüşmeler gerçekleştirdi.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin ve el-Beşir’in iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimi ve Ortadoğu’daki durum dahil olmak üzere uluslararası meseleleri ele aldıkları belirtildi.

“ABD Arap devletlerinin içişlerine müdahale ediyor”

Soçi’de gerçekleşen görüşmelerin başında açıklama yapan el-Beşir, ülkesinin Rusya ile olan ilişkilerine verdiği önemi vurguladı. Rusya’nın uluslararası alanlardaki konumunu takdir ettiğini söyleyen el-Beşir, “Sudan’ı savunma konusunda Rusya’nın tutumu bizim için önemlidir” dedi. İki ülkenin birçok konuda aynı bakış açısına sahip olduğuna işaret eden el-Beşir, ABD’yi Arap devletlerinin içişlerine müdahale etmekle suçlayarak bölgedeki krizlerden sorumlu tuttu.

ABD’nin saldırgan eylemlerine karşı Sudan’ın korunmaya ihtiyacı olduğunu dile getiren el-Beşir, “ABD politikalarının bir sonucu olarak ülkemiz ikiye bölündü. Darfur’da ve Güney Sudan’da durumun bozulması ABD yüzündendir.”

ABD’nin Kızıldeniz politikası endişe verici

Kızıldeniz etrafında şekillenen politik gelişmeler konusunda da endişelerinin olduğunu belirten el-Beşir şunları kaydetti, “ABD’nin bu bölgedeki müdahalesinin de bir problem olduğuna inanıyoruz. Bu konuyu, Kızıldeniz’deki askeri üslerin kullanımı açısından değerlendirmek istiyoruz.”

Putin, Sudan Devlet Başkanı’nın Rusya’ya yaptığı ilk ziyaret olduğunu belirtti.

Beşir’in Rusya’ya yaptığı ilk ziyaret

Beşir’in Moskova ziyaretinin ikili ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayacağını ifade eden Putin, Sudan Devlet Başkanı’nın Rusya’ya yaptığı ilk ziyaret olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz yıl iki ülke arasındaki yüzde 66 oranında büyümüş olan ekonomik ilişkilerin gerilemesinin önemli olmadığını belirten Putin, son aylarda yüzde 80 oranında sağlanan artıştan memnun kaldığını belirtti. Rus buğdayının Sudan’a ihracatının daha da artıp bu yıl bir milyon tona ulaşması yönündeki umudunu dile getirdi. Putin ayrıca enerji, üretim ve ham madde değişiminde olduğu kadar petrol ve elektrik enerjisi alanında barışçıl nükleer programların geliştirilmesi konusunda da ikili işbirliğini artırmak istediklerini vurguladı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile de görüşen el-Beşir, görüşmenin olumlu geçtiğini ve Şoygu ile Sudan ordusunun özellikle de Rus yapımı silahlarla olmak üzere teçhizatlandırılması konusunda anlaşma sağladıklarına işaret etti.

ABD bazı yaptırımları kaldırdı

Sudan Devlet Başkanının Rusya’ya ilk ziyareti ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Sudan’a uyguladığı bazı yaptırımları kaldırması sonrasında gerçekleşti. Washington, ekim ayında Sudan’a uyguladığı bazı yaptırımları kaldırmaya karar verdi ancak ülkeyi terörizmi desteklemekle suçlanan ülkeler listesinde tuttu. Washington, Sudan’ı radikal grupları desteklemekle suçlayarak, 1997 yılında mali yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. Yıllarca süren diplomatik gerginlik sonrasında eski Başkan Barack Obama, Hartum ile Washington arasındaki ikili ilişkileri iyileştirip, uygulanan yaptırımları kaldırmıştı.

Rusya 2016’da Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden çekildi

Sudan, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICC) Cumhurbaşkanı Beşir’in soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçlara karıştığına dair yaptığı suçlamaları her zaman reddetti. Mahkeme 2009 yılında tutuklama emri çıkarmasından beri el-Beşiri ağırlayan ülkeleri eleştirdi. Ancak Rusya Kasım 2016’da bu mahkemeden çekildi. Kremlin’in sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin’in Beşir’i ülkenin meşru lideri olarak ağırladığını söyledi. Peskov, Putin’in Uluslararası Soykırım Mahkemesince suçlanan Sudan Cumhurbaşkanının politikaları konusundaki tutumuyla ilgili bir soruya yanıt olarak “Bu soruyu cevapsız bırakacağım” dedi. Beşir Sudan’ın meşru cumhurbaşkanı ve bunun için Rus-Sudan görüşmelerinde de Putin’in mevkidaşı diyerek ekledi.