Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan, Belçika’nın Afrikalı göçmen krizini çözmesi için yardım etmeye hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Belçika Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken, Sudan’ın, Afrika göçmenleri sorunuyla baş etmede Brüksel’deki yetkililere gerekli yardımı sağlamaya söz verdiğini açıkladı.

Belçika medyasında yer alan haberlere üzere, Hartum’dan bir hükümet heyeti Göçmenlik İdaresi’ne Sudan kimliğine sahip olup ülkesine geri gönderilecek olanları hızlıca belirlemek konusunda yardım etmek için birkaç gün içinde Brüksel’e gelecek.

Bakan Francken, Sudan’ın Büyükelçisi ile Brüksel’de buluştuktan sonra, Hartum hükümetinden bu konuda yardım istemiş, Bakan da bu konuda Belçika makamlarına yardım sözü verdiğini söylemişti.

Belçika’da sığınma başvurusunda bulunmayı reddedip, İngiltere’ye gitmek isteyen yaklaşık 400 kişi, Dışişleri ve Göç Dairesi’nin önünde yer alan Maximilian parkında kendileri için bir kamp kurmaya çalıştılar. Ancak yetkililer, buna izin vermedi ve onları parkın dışına çıkmaya zorlayarak 120’den fazla kişiyi gözaltına alarak, bazılarını da serbest bıraktı.

Belçika hükümeti, onlar için barınak sağlamaya çalışırken, aynı zamanda kendi ülkelerine geri gönderme ya da iltica talebinde bulunmaya ikna ederek, sorunlarına çözüm bulmaya çalıştıklarını açıkladı.

Belçika polisi, geçtiğimiz hafta Brüksel’in kuzeyindeki bir tren istasyonunu uyku ve konaklama amacıyla kullanmaya çalışan yasadışı göçmenlere karşı bir güvenlik operasyonu gerçekleştirdi. Polis, geçtiğimiz perşembe başlatılan ve cuma günü de devam eden güvenlik operasyonunda, toplam 73 yasadışı göçmenin gözaltına alındığını ve bu mültecilerin bir sığınma evine gönderilmeleri için araştırmalarının sürdüğünü açıkladı.

İnsani yardım örgütleri, güvenlik operasyonu ile ilgili hoşnutsuzluklarını dile getirdiler. İnsani yardım kuruluşlarından bir yetkili olan Dirk Van Dunfelden, “Herhangi bir güvenlik tehdidi oluşturmadılar ve aradıkları tek şey uyku için güvenli bir yer” dedi.

Başkentin kuzeyinde yer alan Polis Departmanı Sözcüsü, tren istasyonunun çevresinde bulunan mültecilerin, yakındaki bölgelerde yaşayanlara ve terminaldeki yolculara rahatsızlık verdiklerini ifade etti.

Çoğunluğu Afrikalı olan yaklaşık 400 kişi, iki yıl önce Suriyeli mültecilerin yaptığı gibi, tren istasyonu ve yakınlardaki parkı kendileri için bir sığınma evi olarak kullanmaya çalıştı. Ancak Mülteci ve Göç Bakanlığı yetkilileri, sığınma başvurusunda bulunmadıkları ve sadece Belçika üzerinden İngiltere’ye gitmek istedikleri için bunu reddetti.