Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan Cumhurbaşkanı halefini ilan etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, 2020’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik yaptığı açıklamada halefinin iktidardaki Ulusal Kongre Partisi’nin liderlerinden Vali Muhammed Tahir İla olduğunu açıkladı. Beşir açıklamayı el Cezire’de halka açık konuşması sırasında yaptı. Beşir “İla, 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olursa onu destekleyeceğim” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı geçtiğimiz hafta 2020’de görev süresinin dolmasının ardından ülke yönetiminden çekileceğini açıklamış ve Sudan’ı halefine teslim edeceğini duyurmuştu. Konuşmasında ülkedeki en büyük üretim bölgelerinden sayılan eyalette gerekli kalkınmanın sağlayamadığını söyleyen el-Beşir, “Kalkınmayı sağlamayı, ülkenin diğer eyaletlerine emanet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Beşir, eyaletteki durumun gerileme sebebini, “bazı siyasi liderler” arasındaki çatışmalara ve kalkınma sürecine olan ilgisizliklerine bağladı. Bu bağlamda İla’yı eyalet için yürütülen hizmet projelerini ve çalışmaları sağlaması sebebiyle halef olarak seçtiğini kaydetti. El-Cezire eyaleti valisi olan Muhammed Tahir İla’yı görevinden almak istemediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı, “İla, Allah ondan bu emanet görevi alıncaya veya siz onu reddedinceye kadar kalacaktır” dedi. Sudan lideri, İla’nın görevden alınması talebinde bulunan Yasama Meclisi’ndeki bazı parti liderleri ve üyeleri ile arasında yaşanan gerginlikten eyalet liderlerini sorumlu tuttu. Eski valilerin başarısız olduğunu belirten Beşir, “Eyalette yaşayanlara hizmet sağlama yolunu açmamız gerekiyordu. Bu durum da el-Cezire valiliğine İla’yı atamamıza neden oldu. Kalkınmayı sağlamak için İla’nın yolundaki engelleri kaldırdık” ifadesini kullandı.

İktidar partisinin eyalet valisi olan İla ile partinin bazı üyeleri arasında kısa süre önce anlaşmazlık yaşanmış, bu durum 2015’te seçilen Yasama Meclisi üyelerinden 19 kişinin görevinden ayrılmasına neden olmuştu. Hükümet ile parlamento arasındaki anlaşmazlığın esas nedenlerinin başında ise yönetimde tekçilik ve parti liderlerine danışmadan kara alma tartışması bulunuyor. Destekçileri, İla’nın bir ıslah kampanyasına liderlik ettiğini savunuyor. Ancak gerilim Yasama Meclisi’ne sunulan bütçenin iptaline neden oldu.

Sudan Cumhurbaşkanı Beşir’in el-Cezire ziyaretinin olağanüstü halin ilanından ve Yasama Meclisi’nin feshetme kararı ardından gerçekleştiği ve bunun birçok kalkınma projesinin başlangıcı anlamına geldiği belirtiliyor.

Afrika’daki en büyük proje sayılan “El-Cezire Projesi” kapsamındaki pamuk ihracatı sebebiyle bölge ülkedeki kamu hazinesi sayılıyor.

Halk, eyaletin durumunun kötüleşmesinden ve marjinalleşmesinden Hartum’u sorumlu tutarken bu durumun proje sebebiyle kasıtlı olarak meydana getirildiğini savunuyor.