Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan Devlet Başkanı Beşir, 2020’de tekrar aday olmayacağını yineledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moritanya Devlet Başkanı Muhammed Veled Abdulaziz Hartum’u ziyaret ederken, Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir, 2020’de görev süresinin sona ermesinin ardından tekrar iktidara aday olmayacağını belirtti.

Sudan Devlet Başkanı Beşir, Hartum’da düzenlenen Sudan 7’nci Ulusal Gençlik Kongresi genel konferansında yaptığı konuşmada şunları kaydetti, ” Mavi Nil ve Kordofan bölgelerinde barışın sağlanmasının ardından Sudan’ı 2020 yılında sizlere tertemiz olarak teslim edeceğimize söz verdik.”

Mülteciler ülkelerine geri gönderilecek

Mültecilerin tahliyesi eski evlerin yeniden restore edilmesi ve temel hizmetlerin sağlanması sözü vererek yönetiminin Darfur’un 3 eyaletinde, “Yeşil Darfur’un Geleceği” adıyla kalkınma projeleri başlatıldığını belirtti.

Beşir, ‘Sudan halkının cömertliği’ olarak adlandırdığı hassasiyeti korumak için mültecilerin ülkelerine geri gönderileceğine söz verdi. Beşir özellikle Batı ülkelerinde bulunan bazı uluslararası yardım kuruluşlarına atıfta bulunarak “Halkımızın acı çekerken insani yardım sağlayıcılar topladıkları paranın yüzde 90’ını kendilerine alarak çektiklerimizi ve acılarımızı ticarete dönüştürdüler” ifadelerini kullandı.

Sudan hükümetinin kısmi istikrardan faydalanarak 2003 yılında ordusu ile Darfurlu silahlı isyan hareketleri arasında çıkan savaş sonrasında Darfur’daki mültecilerin tahliye edilmesine çalıştığı biliniyor.

Beşir aynı zamanda “Barışı reddederlerse Sudan’ın gençleri onlarla yüzleşmeye hazırdır” ifadeleriyle barışa karşı çıkan isyancı hareketlerle savaş alanlarında yüzleşeceklerine söz verdi.

“İslam hukukuna göre hareket ediyoruz”

İslam hukukunun ülkede uygulanması konusunda ilerleme kaydedileceğini belirten Sudan Devlet Başkanı, silahlarını gönüllü olarak teslim etmeyi reddedenlerin savaş eşiğinde olduğunu söyledi. Beşir bu kişilere karşı önce silahlarını teslim etme çağrısında bulunulduğunu belirtti. İslam hukukuna göre hareket ettiklerini belirten Beşir, silahları teslim etmeyenlerin savaş eşiğini geçtiklerini söyledi.

Gençlere yaptığı konuşmada Beşir, Sudanlı beyinlerin ülke dışında değil bizzat Sudan’da değiştirilmeye çalışıldığını, ancak Sudanlı gençlerin buna izin vermeyecek yüksek kapasiteye sahip olduklarını ve bazılarının ülkeyi terk etmek yerine burada kalıp mücadele ettiğini söyledi.

Sudan’da sağlanan barışı öven Beşir, ülkesinin komşu ülkelerden ‘güvenli bir yer arayanlar’ için bir cennet olacağına söz verdi. Beşir, barışa duyulan özlemi sağlayacak her şeyi yerine getirmediklerini, ancak ülke istikrarının bölgedeki en iyi duruma getirdiğini söyledi.

Sudan – Moritanya ilişkileri

Öte yandan, Sudan ve Moritanya arasında, 2007 yılında imzalanan 35 anlaşmanın uygulanması, bölgesel ve uluslararası forumlarda ortak koordinasyonun sağlanması için anlaşma yapıldı.

Sudan-Moritanya Ortak Yüksek Komisyonu’nun Hartum’da düzenlenen üçüncü toplantısında konuşan Sudan Devlet Başkanı Beşir, iki ülkenin de anlaşmaya varılan konuların uygulanması için ihtiyaç duyduğu siyasi iradeye sahip olduğunu belirtti.

Moritanya Devlet Başkanı Muhammed Veled Abdulaziz, Mısır Şarm eş-Şeyh’te düzenlenen Dünya Gençliği Forumu’nun ardından iki günlük resmi ziyaret için Hartum’a geldi. Sudan-Moritanya Ortak Yüksek Komisyonu toplantısına katılan Moritanya Devlet Başkanı Abdulaziz yaptığı açıklamada, Sudan halkını ve hükümetini, ulusal diyalogun başarısı ve Sudan’daki ABD ekonomik yaptırımlarının kaldırılması sebebiyle kutladı. Abdulaziz, toplantıların Moritanya ve Sudan arasındaki işbirliği sonuçlarının değerlendirilmesi için bir fırsat olduğunu söyledi. Mevcut uluslararası değişiklikler sebebiyle özellikle terör ve yoksullukla mücadelede iki ülke arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Abdulaziz, “İkili ilişkilerde su, madenler, konut, şehirleşme, bilgi ve iletişim teknolojileri ile mesleki eğitimi önceliklerimiz arasına almalıyız” şeklinde konuştu.

Sudan ve Moritanya Devlet Başkanları bugün, tarım, sanayi, madencilik, hava ve deniz taşımacılığı gibi 9 ortak işbirliği anlaşması imzaladılar.