Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan, Halayib üçgeni anlaşmazlığıyla ilgili Mısır’ı BM’ye şikayet etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Gandur, Nisan 2016’dan beri Mısır ile tartışmalı Halayib üçgenine ilişkin olarak Birleşmiş Milletlere (BM) şikayette bulunduğunu belirterek, ilk kez ortak yönetim önerilerini açıkça reddettiğini açıkladı.

Gandur, Sudan Ulusal Meclisi’nde milletvekilleri tarafından Sudan’ın dış politikası hakkında kendisine yöneltilen bir soruya şöyle cevap verdi; “Halayib üçgeni Sudan’ın ayrılmaz bir parçasıdır. İki ülke ve halk arasındaki ilişkiyi koruyup, gerginliği tırmandırmadan dış politikamızın önceliği olmaya devam edecektir.”

Sudan’dan, Mısır’a çağrı

Sudanlı Bakan, “Biz meseleyi, Aralık 2017’den Mart 2018’e kadar olan dönemde, diyalog masasında her seviyedeki resmi kanallar aracılığıyla tüm açıklık ve şeffaflıkla tartıştık” diyerek, sorunu çözmek için müzakere ve uluslararası tahkim arasında seçim yapmak üzere Mısır tarafına çağrıda bulunduklarını söyledi.

BM’ye üç şikayet

Sorunu çözemediklerini ifade eden Gandur, Ulusal Meclisi’ndeki sözlerine şöyle devam etti; “BM’ye sunduğumuz ilk şikayet, Mısır ve Suudi Arabistan arasında bulunan deniz sınırını hakkında, ikinci şikayet, geçtiğimiz Şubat ayında Ebu Ramad ve Şelatin beldelerinde inşa edilen Mısır balıkçı limanları ile ilgiliyken üçüncü şikayet ise Halayip Üçgeni bölgesinde düzenlenen Mısır cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgiliydi.”

Mısır tarafını, Ekim 2017’de Şelatin bölgesinde ‘kaçakçılık’ ithamıyla ateş ederek Sudanlı bir tüccarın öldürülmekle suçlayan Gandur, bunun yanı sıra Mısır’ın Halayib bölgesinde Sudan vatandaşlarını gözaltına alarak ‘göçmenlik yasalarının ihlali’ ithamıyla yargıladığını söyleyerek, söz konusu Sudanlıların serbest bırakılmaları gerektiğinin altını çizdi.

Sudan hükümetinin, Halayib içinde Mısır ordusu tarafından tutuklanan vatandaşlar için seyahat belgelerini çıkarmayı reddettiğini söyleyen Gandur, bu belgeleri hazırlamaları halinde Sudanlıların gözaltına alındığı toprakların Mısır’a ait olduğunu kabul ettikleri anlamına geleceğine dikkat çekti.

Sorunlu bölge Halayib Üçgeni

Halayib Üçgeni üzerindeki Sudan-Mısır uyuşmazlığı ilk defa Sudan’ın bağımsızlığından iki yıl sonra Ocak 1958’de ortaya çıktı.

Mısır ile Sudan arasındaki sorunlu bölge olarak bilinen Kızıldeniz kıyısındaki Halayib Üçgeni bölgesinde, Halayib, Ebu Ramad ve Şelatin kentleri yer alıyor.

Zengin yer altı kaynaklarıyla dikkat çeken bölgede altın, uranyum, grafit, krom, nikel, demir cevheri ve barit gibi çok farklı madenler bulunuyor.