Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan ve Libya, terörle mücadelede işbirliği konusunda anlaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ve misafiri Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Fayiz es-Serrac Hartum’da, güvenlik, ekonomik ve siyasi görüşmelerde bulunurken söz konusu görüşmelerde taraflar, Libya’ya yeniden istikrarın sağlanması için güvenlik alanında özellikle de terörle mücadelede ortak çalışılması konusunda işbirliği yapıldığına vurgu yaptı.

Sudan Devlet Başkanı el-Beşir, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Fayiz es-Serrac ile Hartum’da düzenlediği ortak basın toplantısında, ülkesinin Libya konusundaki siyasetinin, Libya’da birliğin ve istikrarın sağlanması olduğunu ifade ederek “ şunu üstüne basa basa belirteyim ki bizim Libya gündemimizde, Libya toplumunun çıkarı ve birliğinden başka bir şey yok” dedi.

El-Beşir, hükümetinin 2011’de Kaddafi rejimine karşı başlatılan devrime destek vermesindeki hedefin, Libya halkının isteklerinin gerçekleşmesi, bölgede güvenliğin ve istikrarın sağlanması olduğunu söyledi. Ömer el-Beşir sözlerine devam ederek “Maalesef işler istediğimizden farklı gelişti ve olan oldu. Libya halkını ve Libya güvenliğini destekleme çabalarımız sürecek” dedi.

Sudan Devlet Başkanı, Libya’daki iç çatışmaya karışmadan; uluslararası, bölgesel olarak kabul görmesi hasebiyle Ulusal Mutabakat Hükümetini desteklediklerini yineledi.

El-Beşir “Komşu ülkelerdeki kardeşlerimizden, Libya’da istikrarın ve birliğin sağlanmasına destek vermesini bekliyoruz” diye konuştu.

El-Beşir Libya’da savaşan Sudanlı paralı askerlerin olduğunu ve bunların Sudan için doğrudan tehdit oluşturduğunu yineleyerek Libya’daki iç boşluğu kullanmaya yönelik girişimlerin ve ülkeyi yasadışı göç, insan ticareti ve uluslararası suçların bir kapısı haline getirme denemelerinin Sudan Hükümetine çok pahalıya patlayacağını söyledi.

Diğer taraftan Fayiz es-Serrac, gazetecilere yaptığı açıklamada Sudan Devlet Başkanı ile bazı görüşmeler gerçekleştirdiğini, bu görüşmelerde iki ülkenin karşılaştığı sorunları, Libya’daki siyasi, iktisadi ve güvenlik gelişmeleri, ulusal bir barış gerçekleşmesi için harcanan çabaları ve Libya’daki bölünmüşlüğü bitirme çabalarını ele aldıklarını belirtti. Es-Serrac, el-Beşir ile yapılan müzakerelerde, iki ülke arasındaki sınırların güvenli hale getirilmesi için çalışılmasını, güvenlik anlaşmalarının uygulanmasını, ikili ilişkilerin geliştirilmesini, iktisadi alanda yardımlaşılmasını ve yatırıma teşvik edilmesni de görüştüklerini açıkladı. Es-Serrac, Sudan ve Libya arasındaki resmi ilişkilerde bazı gelgitler yaşandığını ancak bunun siyasi dalgalanmalardan etkilenmeyen iki halk arası ilişkiye olumsuz bir tesiri olmadığını ifade ederek geçmişteki hatalardan ders alınacağını, şimdi ve gelecekte iki ülke arasında güçlü stratejik ilişkilerin inşa edileceğini belirtti. Es-Serrac Libya Ulusal Mutabakat Hükümetinin, Libya’nın yaşadığı tıkanıklık halinden kurtulması için ilk fırsatta, Meclis ve Başkanlık seçimlerini yapmakta kararlı olduğunu söyledi.

Es-Serrac Sudan’a düzenlediği ilk resmi ziyaret için dün başkent Hartum’a gitmişti. Ziyaret iki gün sürecek. Es-Serrac bu ziyareti geçtiğimiz mart ayında gerçekleştirecekti ancak Libya’daki güvenlik sorunlarından dolayı ziyareti ileri bir tarihe ertelemişti.

Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Gandur, Hartum havalimanında yaptığı açıklamalarda “Ulusal Mutabakat Hükümetinin gerçekleştirdiği resmi ziyarette, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra birçok konunun görüşüldüğünü, bunların önde gelenlerinin, Libya’daki güvenliğin, Libya’da aktif olan Sudanlı silahlı grupların olduğunu, bunların yanında bazı iktisadi konuların ve uluslararası ve bölgesel alandaki koordinasyonun ele alındığını belirtti. Gandur Sudan’ın; suç örgütlerinin ve insan kaçakçılığı şebekelerinin engellenmesi ve yasadışı göçün durdurulması için Libya ile arasındaki uzun sınırları koruduğunu söyledi. Libya’nın birliğinin, güvenliğinin ve bölgede ateşkes sağlanmasının Sudan için çok önemli olduğunu belirten Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Gandur “ Libya, tarihindeki yeni bir döneme tanıklık ediyor” dedi. Libya’daki Sudanlı silahlı grupların barındırılması konusunda bulundukları suçlamaları yineleyen Gandur “Libya’daki Sudanlı silahlı gruplar Darfur’da bozguna uğradıktan sonra askeri teçhizatları ile birlikte Libya’ya girdiler. Bu gruplar Libya hükümeti ve meşru devletin kontrolü dışındaki bazı güçler tarafından korunurken Libya’nın güvenliğini ve istikrarını bozmak için çalışıyorlar” dedi.

Hartum ve Serrac hükümeti arasındaki ilişkiler herhangi bir gerginlik yaşamazken tam aksine Hartum’un, Tobruk Temsilciler Meclisi tarafından seçilen ve Sudan’ı Libya’daki milisleri silahlandırmakla suçlayan geçici hükümetle arası gergin. Geçtiğimiz temmuz ayında el-Beyda şehrindeki geçici hükümet, Sudan Hükümetinin Libya’daki çatışma taraflarıyla bağlantılı olduğu iddialarını yalanlamasına rağmen Sudan’ın Kufra kentindeki Büyükelçiliğini Libya’nın ulusal güvenliğine zarar veren uygulamalarda bulunduğu gerekçesiyle kapatmıştı. Yine Sudan, Mareşal Halife Hafter’in başında bulunduğu Libya ordusunun kendisine yönelttiği Libya’daki terörist grupları eğittiği ve desteklediği iddialarını içeren suçlamalarını da yalanlamıştı.

Serrac’ın, Sudan Başbakanı Bekri Hasan Salih, İstihabarat Başkanı Orgeneral Muhammed Ata Abbas ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor.