Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan lideri Beşir, İslam Şeraiti ve kalkınmaya olan bağlılığını yineledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, İslam hukukunun uygulanmasına ve sürdürülebilir gelişmeye olan bağlılığını yineledi. Beşir, vatandaşlarının federal merkezi hedef almakla suçladığı iktidar partisinden ayrılan milletvekillerini Cezire eyaletinin kalkınmasına verdikleri zarardan dolayı kınadı.

Sudan Devlet Başkanı, dün yaptığı konuşmada, “Kafirler ve muhalifler nefret etseler bile hükümet İslam Şeriati’ne bağlıdır. İnsanlar elde edilen başarılardan memnun. Bu da ilerlemeyi sağlayan başlıca nedendir” ifadesini kullandı. Beşir konuşmasında kalkınma yolunda yürüyeceklerini, okullar, yollar ve spor kompleksleri inşa edeceklerini belirtti.

Sudan lideri açıklamasında Parti üyeleri arasında çıkan gerginlik nedeniyle yaklaşık on gün önce yürürlüğe konulan olağanüstü halin kaldırıldığını duyurdu. Kısa süre önce yaşanan gerilimde Eyalet Valisi Muhammed Tahir ile iktidardaki Ulusal Kongre Partisi liderleri arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle 19 kişi partiden ayrılmıştı.

Muhammed Tahir, dün, yaptığı açıklamada Sudan’ı krizden çıkarmak için 2020 seçimlerine kendisini aday gösteren Beşir’i desteklediğini açıkladı. Açıklama, Beşir’in 2020’de ikinci cumhurbaşkanlığı döneminin sona ermesiyle ülkenin yönetiminden vazgeçme sözü yenilendikten bir hafta sonra geldi.

Beşir, dün Tahir’e karşı çıkan Parti liderlerini ilerleme sürecini engellemekle suçladı. Beşir, Tahir’in çabalarını işaret ederek “Cezire’nin valisi çalışmak için çabalıyor ancak buna karşı koymaya ve yaptığı işi durdurmaya çalışanlar var” ifadesini kullandı.

Beşir, muhalefetteki siyasi partileri eleştirerek “Sadece konuşuyorlar, çalışmıyorlar” dedi.