Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan, Mısır’la ilişkisini ‘ebedi ve kutsal’ olarak niteledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan Enformasyon Bakanı Ahmed Bilal Osman, Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in Mısır’a gerçekleştirdiği ziyaretin Mısır ve Sudan arasındaki anlaşmalara ve karşılıklı çıkarlara yeni bir boyut kazandırdığını belirtti. Sudan-Mısır ilişkisinin ebedi ve kutsal olduğunun altını çizdi.

Sudan resmi haber ajansı SUNA’ya göre Osman, Enformasyon Bakanlığı’nın haftalık toplantısında yaptığı konuşmada Sudan-Mısır ilişkilerinin büyümesinin ve gelişmesinin karşılıklı çıkar ve saygıya dayalı olduğunu vurguladı. Geçmişte yaşananların bir yaz yağmuru gibi geçip gittiğini belirten Osman, Sudan Devlet Başkanı ve beraberindeki heyetin Mısır halkı tarafından içten kabulünün de bunu doğruladığına işaret etti.

Sudan Devlet Başkanı Ömer el- Beşir, geçen pazartesi günü Mısır’a bir ziyaret gerçekleştirerek mevkidaşı Abdulfettah Sisi ile bir araya gelmişti.

Sudan’ın Kahire Büyükelçisi Abdulmahmud Abdulhalim, Hartum’un çekilme kararından iki ay sonra bu ayın başlarında yeniden görevinin başına geçmek üzere Mısır’a döndü.