Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan ordusu Darfurlu ayrılıkçıların bir liderini yakaladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan güvenlik güçleri ve Acil Destek Güçleri’nin (ADG), Darfur’un kuzeyinde, silahlı Darfur Adalet ve Eşitlik Partisi (JEM) istihbarat şefinin ve iki kişinin tutuklandığını ilan etti. Parti lideri ise bu haberi ret edip yalanladı.

Sudan Resmi haber ajansı SUNA, Sudan ordusuna bağlı Acil Destek Güçleri’nin (ADG), Güvenlik ve İstihbarat Servisi ile yaptığı ortak operasyonda, Adalet ve Eşitlik Hareketi (JEM) İstihbarat Şefi Salah Abdullah Rahme’yi ve Kuzey Darfur’un Malha ilçesi yakınlarında iki kişiyi tutukladığını aktardı.

Sudan elektronik Gazetesi Tribune ise haberinde JEM Başkanı Cibril İbrahim’in bu haberi yalanladığını bildirdi.

Haberde Cibril’in “Hareketin bu adı taşıyan bir istihbarat şefi yok, ayrıca istihbarat şefimiz rejimin kontrolü altındaki alanlarda dolaşmıyor” sözlerine yer verildi.

ADG sözcüsü Albay Abdurrahim el-Cali ise Güvenlik güçleri ve istihbaratın işbirliği içinde, 170 kilometre boyunca süren bir kovalamanın ardından Rahme’nin ve iki kişinin tutukladığını, Operasyonun Kuzey Darfur eyaletinin kuzeydoğusunda yer alan Malha’da gerçekleştiği bildirildi.

SUNA Haber Ajansının haberine göre, yakalananların Hartum Hükümeti tarafından, paralı asker alma ve Sudan ile Libya arasında silah, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı ticareti yapmakla suçlanıyor.

Albay el-Cali, kuvvetlerinin Sudan-Libya sınırında insan kaçakçılığı operasyonu kapsamında Libya’ya gizlice girmeye çalışan 12 kişinin daha tutuklandığını açıkladı. Cali Hızlı Destek Kuvvetlerinin görevinin, silah, insan ve uyuşturucu gibi her türlü kaçakçılığı önlemek olduğunu bildirdi.

2016’nın Kasım ayında Sudan hükümetiyle silahlı gruplar arasındaki görüşmeler, Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N) Başkanı Yasir Arman’ın yanı sıra Darfur’daki en önemli üç hareketten ikisi Adalet ve Eşitlik Hareketi Başkanı Cibril İbrahim ile Sudan Kurtuluş Hareketi Başkanı Minni Arcua Minawi’nin katılımıyla başlamıştı.

Ancak daha sonra Güney Afrika Devlet Başkanı Thabo Mbeki’nin başkanlık ettiği Afrika ara buluculuk heyeti, tarafların Mavi Nil, Güney Kordofan ve Darfur konularında anlaşamaması nedeniyle görüşmelerin süresiz dondurulduğunu duyurmuştu.

Sudan’ın Darfur bölgesinde “Adalet ve Eşitlik Hareketi”, “Sudan Kurtuluş Hareketi” ve “Sudan Halk Kurtuluş Ordusu” hareketlerini bünyesinde barındıran Devrim Cephesi, 2003 yılından bu yana hükümete karşı savaşıyor. Güney Kordofan eyaletinde ise SPLM-N örgütü 2011 yılından bu yana Güney Kordofan ve Mavi Nil eyaletlerinin bağımsızlığı için silahlı mücadele yürütüyor.