Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan: SPLM-N ve üst düzey Afrika mekanizması arasında müzakereler başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan hükümeti, üst düzey Afrika mekanizmasının müzakere heyeti ve Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey Örgütü (SPLM-N) arasında Mavi Nil ve Güney Kordofan bölgeleri için yeni müzakerelerin başladığını söyledi.

Hükümetin müzakere heyeti üyesi Hadi Osman, Mavi Nil ve Güney Kordofan bölgelerinde yapılacak yeni bir müzakere çerçevesinde, Eski Güney Afrika Başkanı Thambo Mbeki liderliğindeki üst düzey Afrika mekanizmasının, Abdulaziz Adam Al-Hilu liderliğindeki Hartum ve SPLM-N delegasyonları ile istişarelerde bulunduğunu aktardı.

Hadi Osman, Hükümetinin Eylül ayında, Birleşmiş Milletlerin (BM) kontrolü altındaki bölgelerde insani yardım sağlanması konusundaki önerisine dikkat çekerek, iki bölgede sürdürülebilir bir barış için müzakere kapılarının her zaman açık olduğunu vurguladı.

Hadi Osman ayrıca, Hükümetin Afrika Mekanizması tarafından sunulan yol haritasına ve 2016 yılında haritayı imzalayan muhalefet partileri ile varılan anlaşmaya bağlılığını sürdürdüğünü belirtti.

Öte yanan Hartum, ulusal diyalog konferansı düzenlemiş ve SPLM-N ile Darfur’da savaşan silahlı gruplar arasında ateşkesin sağlanamaması sonucu, bir Uzlaşı Hükümeti kurmuştu. SPLM-N ise kuzeydeki kaderini tayin hakkı ile ilgili anlaşmazlıkların sonucu olarak büyük bir bölünme yaşamıştı.