Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan ve Etiyopya, Nahda barajının olumsuz etkilerini azaltma konusunda anlaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hartum: Ahmed Yunus

Sudan ve Etiyopya, Hedasi (Nahda) Barajı ile ilgili tam bir mutabakata vardıklarını açıkladılar. Açıklamada, Nahda Barajı’nın Mısır’ın Nil sularındaki kendi payına baraj inşa etmesinden etkilenmediği, ancak doğası gereği yaşanan olumsuz etkilerin azaltılmasına çalıştıkları vurgulandı.

Sudan’ın başkenti Hartum’da Etiyopya’nın yeni Başbakanı Abiy Ahmed Ali ile bir araya gelen Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir dün düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Sudan hükümetinin Etiyopya ile Nahda Barajı konusunda tam bir mutabakata vardığını, Mısır’ın Nil sularındaki kendi payına baraj yapmasının Nahda Barajı’nı etkilemeyeceğini belirtti. Nahda Barajı fikrinin başından beri barajın olumlu etkilerinin olumsuz etkilerinden daha fazla olduğunu gördük. Etiyopya ile tam bir anlaşmaya vardık.

Etiyopya Başbakanı ile Nahda Barajı konusunu görüştüklerini ve tam bir uzlaşıya vardıklarını aktaran Cumhurbaşkanı el-Beşir, “Nahda Barajı’nın Sudan, Mısır ve Etiyopya’nın çıkarlarına olduğu düşüncesiyle ortak bir baraj projesi olmasını önerdik. Ancak Etiyopya, Barajın Etiyopya’ya ait olmasını istedi” ifadelerini kullandı.

“Dost ülkelerin çıkarlarını korumaya çalışıyoruz”

Etiyopya Başbakanı ise, ülkesinin ‘dost ülkelerin çıkarlarına’ zarar vermemek için Nahda Barajı’nın olumsuz yönlerini azaltmaya çalışacağı sözünü verdi. Başbakan Abiy Ahmed Ali, “En önemlisi, projenin olumsuz taraflarını azaltmak. Sudan ya da Mısır’a zarar vermek gibi bir niyetimiz olmadığı için, dost ülkelerin çıkarlarını korumaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı el-Beşir ile yaptığı görüşmede, Nahda Barajı dosyasının ele alındığını belirten Etiyopya Başbakanı, ülkelerin doğal kaynaklarını sorumlu bir şekilde kullanmasının, Sudan, Mısır ve Etiyopya için yararlı olacağının altını çizerek, “Nahda Barajı inşasıyla Sudan ve Mısır’ı zor durumda bırakma niyetimiz yok” dedi. Etiyopya Başbakanı, hükümetinin, üç ülkenin liderleri tarafından Mart 2015’te Hartum’da imzalanan baraj ilkelerine bağlılığını açıkladı.

İki lider, sınır engellerinin kaldırılması, vatandaşların geçişlerinin kolaylaştırılması, ortak çıkarların sağlanmasının yanı sıra Sudan Limanı’nın Etiyopya’nın ihracat ve ithalatı için kullanılması için iki ülkenin demiryolu ağı ve oto yollarla bir birine bağlanması konusunda anlaştılar. İki taraf da, halkların çıkarlarını sağlamak üzere sınır sorunlarını çözmeyi kabul ettiler.

Güney Sudan’daki çatışmalar Suadan’ı olumsuz etkiliyor

Sudan Cumhurbaşkanı ve Etiyopya Başbakanı, ülkelerinin bölgedeki barışı desteklemede önemli bir rol oynayacağı sözü verirken, Başbakan Ahmed Ali, iki ülkenin Afrika Kıtası’nda barış ve güvenlik konusunda rol oynaması ve Güney Sudan’daki çatışmalara bir çözüm bulmak için Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi’nin (IGAD) işbirliği yapması gerektiğinin altını çizdi. Cumhurbaşkanı el-Beşir ise, ülkesinin çatışmanın devam etmesinden olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Etiyopya Başkanı Abiy Ahmed Ali, göreve gelmesinden aylar sonra ikinci yurt dışı ziyaretini gerçekleştirmek üzere önceki gün Sudan’ın başkenti Hartum’a geldi.