Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan, Yemen’deki ‘Kararlılık Fırtınası’ için devam dedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Sudan ordusunun, Yemen’deki “Kararlılık Fırtınası” operasyonunda yer almaya devam edeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada, Sudan Ordusu’nun Yemen’de meşruiyetin yeniden sağlanması hedefiyle başlatılan “Kararlılık Fırtınası” operasyonunda yer almaya devam edeceği ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullara rağmen katılımın süreceği ifade edildi.

Sudan Cumhurbaşkanı Beşir, önceki gün Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Muhammed Abdullah el-Ayiş’i başkent Hartum’da kabul etti. Görüşmelere Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri ve Devlet Bakanı Hatim Hasan Bahit de katıldı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, Kral Selman bin Abdülaziz’in talimatı doğrultusunda Sudan’a ulaşan Suudi heyetin kısa bir ziyaret gerçekleştirdiği bildirildi. Heyetin, Kararlılık Fırtınası operasyonuna katılımından dolayı Sudan’a teşekkürlerini sunduğu belirtildi.

Sudan’a ‘Kararlılık’ teşekkürü

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının görüşmelerin ardından basına yaptığı kısa açıklamada, Kral Selman’ın talimatı üzerine Sudan’ı ziyaret eden heyeti kabul eden Cumhurbaşkanı Beşir’in yapılan görüşmeler çerçevesinde Yemen’de süren Kararlılık Fırtınası operasyonuna ilişkin bilgi aldığı kaydedildi.

Açıklamada, heyetin Sudan’a, Yemen’deki operasyonda kaydedilen ilerlemelerde ve başarılardaki katkısı ve kararlı bir şekilde katılımından dolayı Suudi Arabistan’ın takdir ve teşekkürlerini ilettiği belirtildi.

Beşir, ülkesinin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi duruma rağmen, Sudan’ın, Yemen’de meşruiyetin yeniden sağlanmasındaki rolünden vazgeçmeyeceğini ve birliklerinin “Kararlılık Fırtınası” operasyonuna katılımının süreceğini ifade etti.