Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan’da 2 askeri uçak çarpıştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan’da Uluslararası Hartum Havalimanı’na iniş yapan 2 askeri nakliye uçağı çarpıştı. Kaza sonrasında uçaklarda ciddi hasarlar meydana gelirken, 8 kişi ağır yaralandı.

Sudan ordusu tarafından yapılan açıklamada, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtildi. Havaalanı yetkilileri, uçak seferlerinin birkaç saatliğine askıya alındığını duyurdu.

Sudan Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Ahmed Halife eş-Şami, yaptığı açıklamada, Antonov An-26 ve An-32 tipi askeri nakliye uçaklarının, dün sabah gerçekleştirdikleri bir eğitim uçuşunun ardından Uluslararası Hartum Havalimanı’na inişe geçtikleri sırada çarpıştıklarını söyledi.

Sudan ordusu tarafından yapılan açıklamada ise, kaza sonrasında herhangi can kaybı yaşanmadığı, fakat her iki uçağında ciddi hasar aldığı kaydedildi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Uluslararası Hartum Havalimanı Şirketi Sözcüsü Muhammed el-Mehdi Abdun, kaza sonrası havaalanını güvenlik amaçlı 18.00’a kadar kapatıldığını söyledi.

Basında çıkan haberlere göre uçakta bulunan mürettebattan 8’i çarpışma sonucunda yaralandı ve tedavi için hastaneye kaldırıldı. Kaza sonrası yayınlanan raporlarda, kazanın ‘kötü hava trafik tahminleri” nedeniyle gerçekleştiği yer aldı.

Sudan’da son zamanlarda sık sık sivil ve askeri uçak kazaları meydana geldi. Yetkililer, birçok defa tekrarlanmasına rağmen söz konusu kazalar hakkında yeterli açıklama yapmazken, her seferinde kazaların teknik arızalardan kaynaklandığı kaydedildi.

Sivil havacılık makamları, sivil hava araçlarının düşüşünü, uçak parçalarına erişimden ve uçak bakımından menedilen Sudan’a uygulanan ekonomik yaptırımlarla ilişkilendiriyor. Dün gerçekleşen kaza, çoğunluğu eğitim sırasında gerçekleşen bir dizi uçak kazası kapsamında değerlendiriliyor.

Sudan’da sık sık uçak kazaları gerçekleşiyor

17 Eylül

17 Eylül’de ülkenin batısındaki Nyala Havalimanı pistine bir MI17 helikopteri çarpmıştı. Kaza sonrası ordu sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, helikopterin rutin seyahati sırasında teknik bir arıza sebebiyle alev aldığı ve bütünüyle yandığı kaydedilmişti. Kaza herhangi bir can kaybına sebep olmamıştı.

21 Eylül

21 Eylül’de gerçekleşen bir uçak kazasında ise K-8 tipi askeri eğitim uçağı, Omdurman kentinin kuzeyindeki Kodab bölgesinde bulunan Vadi Sidna Hava Üssü’nden havalandıktan kısa süre sonra düşmüş ve kaza sonucu uçaktaki iki subay hayatını kaybetmişti. Yapılan açıklamada uçağın teknik bir arıza nedeniyle düştüğü kaydedilmişti.

27 Aralık

27 Aralık 2017’de gerçekleşen bir diğer uçak kazasında ise BT2 tipi bir askeri eğitim uçağı, ülkenin doğusundaki Port Sudan şehrine düşmüş ve uçağın pilotu hayatını kaybetmişti. Yapılan açıklamada, uçağın teknik bir arıza nedeniyle düştüğü kaydedilmişti.

Bir önceki eğitim uçağının düşmesinden günler sonra, bir başka Sudan yapımı Ebabil savaş uçağı, El Ubeyd şehrinin merkezindeki nüfuslu bir bölgeye düşmüş ve mürettebattan olan 6 kişi hayatını kaybetmişti. Yetkililer o zaman olayla ilgili bir açıklamada bulunmadı.