Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan’da yeni hükümet kuruldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan’da iktidardaki Ulusal Kongre Partisi, 21 federal bakan ve 27 devlet bakanından oluşan yeni hükümetin kurulduğunu açıkladı

Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, hükümeti feshetmesinin ardından ekonominin kötü gittiği Sudan’daki bakanlık sayısını 3’te 1 oranında azaltacağını bildirmişti.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan iktidardaki Ulusal Kongre Partisi Başkan Yardımcısı Faysal Hasan İbrahim, Dışişleri Bakanı Ed-Derdiri Muhammed Ahmed, Savunma Bakanı General Avad bin Avf, Cumhurbaşkanlığı İşleri Bakanı Fadl Abdullah Fadl ve Federal Hükümet Divanı Bakanı Hamid Mümtaz görevlerinde kaldı. Maliye ve Ekonomik Planlama Bakanlığına Abdullah Hamduk, Tarım ve Orman Bakanlığına Hasbu en-Nebi Musa Muhammed, Sulama, Su Kaynakları ve Elektrik Bakanlığına Hıdr Muhammed Kasm es-Sid, Petrol, Gaz ve Maden Bakanlığına Ezheri Abdulkadir, Eğitim Bakanlığına Meşair el-Emin, Sosyal Güvenlik ve Kalkınma Bakanlığına ise Sümeyye Ebu Kişevve’nin getirildiğini belirtti.

Beşir’in hükümeti feshetmesine rağmen Dışişleri, Savunma ve Cumhurbaşkanlığı İşleri Bakanları görevlerinde kalmıştı.

Hartum yönetimi, yıllık enflasyon oranının yüzde 64’ü bulduğu ve paranın değer kaybettiği Sudan’da, harcamalarını kısmaya çalışıyor.

İktidardaki Ulusal Kongre Partisi, geçtiğimiz ay, 2020 yılında düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimi için Ömer el-Beşir’i bir kez daha aday gösterirken, Beşir’in yeniden aday olabilmesi için Sudan Anayasası’nda değişikliğe gidilmesi gerekiyor.