Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan’da Hacı Fatıma’nın vefatı sebebiyle hüzün | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudanlı siyasi, toplumsal çevreler ve kadın çevreleri hala ölümün İngiltere’nin başkenti Londra’da aldığı Sudan kadınlarının öncüsü, komünist lider Fatıma Ahmet İbrahim için derin bir üzüntü yaşıyor. Cenazesinin yarın Hurtum’a gelmesi bekleniyor.
Yakalandığı hastalığın ardından 85 yaşına yaklaşırken ölüm onu aldı. Sudan Başkanlığı merhumeyi ülkedeki kadın siyasetçilerinin öncüsü olması sebebiyle ülkenin kaybı olarak vasıflandırdı.

1932 doğumlu merhume, 1956 yılında yapılan seçimlerde mezunlar odaları hakkında yasama organlarını ülkelere sokan ilk Sudanlıdır. 21 Ekim 1964’de Sudan Parlamentosu’na üye olarak seçildi. 1965’de ilk kadın Arap milletvekili oldu. Sudan kadın birliği kuruluşlarını hazırladı ve 1956 yılında uygulama ofisine başkanlık yaptı.

Merhume 1962 askeri yönetim sırasında Sudan kadın heyetine katıldı. Kadın birliği üyelerinden bir kaçı ile ‘Savtü’l Mer’e’ dergisini çıkardı. Ve ilk Sudanlı editör olarak bu derginin editörlüğünü yaptı.

1991 yılında Dünya Demokrat Kadınlar Birliği başkanlığına seçildi. Ayrıca bir çok küresel takdir ödülleri kazandı. En önemlisi 1993 BM İnsan Hakları Ödülü’dür. Kadının sesini yükseltme ve özgürlükleri ve demokrasiyi savunma rolünü üstlendi. Ayrıca Kaliforniya Üniversitesi tarafından, feminist meseleler ve çocuk istismarı konusunda çabalarından dolayı 1996 yılında fahri doktora unvanı verildi. Ve Alman Friedrich Ebert Kurumu 2006 yılında insan hakları, özgürlük ve demokrasi problemleri konularında cesaretinden dolayı Sekizinci Düşünce Özgürlüğü Ödülü’nü verdi.

Sosyalist partinin en önemli liderlerinden, sendikalar küresel birliği başkanı merhum eşi Şefi Ahmet eş-şeyh 1971 temmuz ayında eski başkan Cafer en-Nemiri yönetimine karşı yapılan subaylar sistemi devriminin arkasında olması sebebiyle idam edildi.

Merhumenin cenazesi için düzenlenen komisyon cenazesinin önümüzdeki hafta ülkeye geleceğini söyledi. Öğrencileri, ailesi ve tanıdıkları Sudan Hurtum Sosyalist Parti önünden başlayarak, Ümmü Derman büyük kabristanına defnedilmek üzere toplu olarak cenaze alayı düzenleyecek.

Sudanlılar merhumun ölüm haberini partilere, teşkilatlara ve fertlerine haber verdi. Kadınlar ona ağladı. Genel olarak kadın çocuk ve insani meselelerde diktatörlüğe karşı ve özgürlük için verdiği uzun mücadelelerle tanınıyordu.

Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, ülkesine samimiyetle hizmet eden ulusal kişiliği sebebiyle cenazesinin Londra’dan Hurtum’a devlet eliyle getirilerek resmi cenaze töreni yapılmasını emretti.