Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan’da iki bakanın evliliği tartışmalara neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan Federal Hükümeti Divanı Devlet Bakanı Hamid Mümtaz’ın yine bir bakan olan Miyade Savar Zeheb ile evlenmesi, ülkede tartışmalara neden oldu. Sudanlı siyasetçiler ve özellikle sosyal medya kullanıcıları bu evliliğe tepki gösterirken bazı kesimler ise evliliğin ülke için önemli gelişmelere öncü olacağını ifade etti.

Politikacı ve feminist aktivistler, geçen hafta yapılan bu evliliğe şiddetli bir şekilde tepki gösterirken, onlara göre bu iki isim, özel hayatlarının mahremiyet ihlali olarak görülmeyeceği kamusal kişiliklerdir.

Savar Zeheb bu evliliğe dair ilk yorumunda, iktidar partisinin yönetiminden biri ile olan evliliğinin ‘derin bir fikre’ dayalı olduğunu ve siyasi ve ideolojik bakımdan yakınlaşmayı hedeflediğini belirtti. Sudanlı Sayha gazetesinin değerlendirmesine göre siyaset ve yürütmedeki yöneticiler arasındaki evlilik, Sudan toplumu için ‘daha iyi ve uygun’ bir örneklik teşkil ediyor.

Zeheb, sosyal paylaşım sitelerinde insanların gerçek sebepleri bilmeden evliliğine alaycı bir seviyeye varan tepkiler vermelerinin kendisini üzdüğünü belirttikten, “Evliliğimiz hakkında söylenenler yüzeysel ve objektif olmaktan uzak idi. Tabi eğer ben kamusal ve anayasal bir kişilik olmasaydım bu kadar büyük bir tartışma konusu olmazdım” dedi.

Bununla birlikte bu evliliğe olan tepki, yalnızca eşlerin Sudan Devleti’nde bakanlık koltuğunda oturan iki kişi olmasından kaynaklanmıyor; aynı zamanda siyasi ve ideolojik eğilimlerinin farklı olmasından da kaynaklanıyor. Bakan Mümtaz, Sudan’da iktidar olan ve çokeşliliği savunan sert İslamcı harekete mensup. Bakan Savar Zeheb ise Ulusal Diyalog’da anlaşıp da muhalif tavrını bırakmadan önce iktidardaki rejime karşı şiddetli bir muhalefet halindeydi. Şu anda da çokeşliliğe karşı duran Liberal Parti’nin başkanlığını yürütüyor. Bir yandan feminist aktivistleri diğer yandan siyasi muhalifleri bu evliliğe karşı öfkelendiren durumun ise bu karışıklık olduğu ifade edildi.

İki bakanın bakanlık koltuğundayken evlenmesi, Sudan siyasi tarihinde daha önce görülmemiş bir olay. Bu durum, söz konusu evliliği ilgi çekici kılıyor. Bununla birlikte birçoklarının gözünde bu, siyasi koşullara etki edecek bir evlilik. Buna benzer bir evlilik de Sudanlı İslamcıların lideri merhum Hasan Turabi’nin meşhur dini ve siyasi el-Mehdi ailesinden biri ile olan evliliğidir. Bu durum, yöneticileri ve partisinin üyelerini ülkesindeki etkili ve meşhur büyük aileler ile evlilik bağları kurmaya teşvik etmişti.

Bu evlilikte eşlerin her ikisinin de daha önce bir evlilik tecrübesi var. Bakan Mümtaz, bir başka hanımla daha evli ve bir çocuğu var. Bakan Zeheb ise daha önce evlenmiş ve iki sene önce boşanmıştı. Burada Liberallerin öfkesini çeken şey, Liberal ismini taşıyan partinin liderinin ilkelerini çiğneyip evli bir adamla evlenmiş olmasıdır.

Bu durum, elektronik Değişim Dergisi Editörü Raşa Avad’ı bu evliliği liberal ve ulusal değerlere ihanet olarak değerlendirmeye itti. Avad, “Miyade Hanım’ın işlediği en büyük ihanet, Sudan siyasetindeki bu aşağılayıcı rolü kabul etmesidir. İkinci eş olmayı ve hatta Hamid Mümtaz Bey’in onuncu eşi olmayı kabul etmesi ise Sudan tarihindeki saçmalıklar sahnesinde perdeleri hala devam eden bu büyük komedi oyununda küçük ve ikincil bir sahnedir” açıklamasında bulundu.

Meşhur Akademisyen Vasık Kemir ise sosyal paylaşım sitesinde ses getiren bu evliliğe dair şu yorumu yaptı: “Mümtaz ve Miyade’nin durumunda hükümette var olmaları sebebiyle bir çıkar çatışması olmadıkça bize laf düşmez. Yapılması gereken mübarek olmasını dileyip kutlamaktır. Bir yastıkta kocasınlar.”

Vaiz Yusuf el-Kude ise, “İslam dinimizde inanç bakımından bizden farklı olan ehl-i kitaptan biri ile evlenmek geçerlidir. İnanç farklılığı ile karşılaştırıldığında siyasi farklılığın ne önemi kalır? Sudan’daki siyasetçilerin bir kurumun ilkeleri konusunda ayrışmadığına benim inancım tam. Bundan dolayı kardeşimiz Miyade’ye dua edin ve Allah’tan aralarını hoş kılmasını ve güzel evlatlarla bu evliliği taçlandırmasını isteyin” dedi.

Her ne kadar iki bakanın evlenmesi Sudan’da ve tüm dünyada nadir karşılaşılan yeni bir durum olsa da imkânsız değil. Irak Cumhurbaşkanı Gazi Acil Yaver’in hükümetindeki Bayındırlık Bakanı Nesrin Bervari ile Kamu Bakanı’nın nikâhını kıydığı ve ülkenin kuzeyindeki Erbil şehrinde bir aile töreni yapıldığı biliniyor.

Mısır’da da Mısır Merkez Bankası Müdürü Tarık Amir’in eski Yatırım Bakanı Daliya Hurşid ile evliliği, sosyal paylaşım sitelerinde tartışmalara sebep olmuştu. Zira eşlerin, Mısır’ın o dönemde boğuştuğu ekonomik krizle işlevsel bir ilişkisi vardı.