Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan’da istikrar arayışı sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Darfur bölgesinin yönetim merkezi Nyala’yı ziyaret etti. Beşir’in gündeminde halkın elindeki silahlar vardı. Sudan lideri, halktan silahların güvenlik güçlerine gönüllü olarak teslim etmelerine yönelik kampanyaya destek verilmesini istedi. Geçen ay başlatılan kampanyaya gönüllü olarak yanıt vermenin önemini vurgulayan Ömer el-Beşir, kampanyanın başarılı olabilmesi için Darfurlu kadınlardan, eşleri ve oğullarının silahlarını gizlemeleri ve gömmelerini önlemelerini talep etti. Silahlı kuvvetler ve polisin Darfur bölgesinde güvenliği temin etmeye çalışacağına dikkat çekerek “Vatandaşlar, sosyal dokunun pekiştirilmesi ve güvenlik ile istikrarın sağlanması için silahlarını güvenlik güçlerine gönüllü olarak teslim etmeli” ifadelerini kullandı.

Sudan’da çatışma gerilimi

Sudan Devlet Başkanı el-Beşir, temmuz ayında Hartum merkezi hükümetinin seferberliğiyle sivillerden silahların toplamasına yönelik bir kampanya başlattı. Ancak ülkedeki gözlemciler ve muhalif kanat, kampanyanın gerçek nedeninin görmezden gelindiğine dikkat çekiyor. Yapılan açıklamalarda 2003 yılından bu yana hükümet güçleri ile silahlı gruplar arasında çatışma yaşanan bölgelerde durumun silahları teslim edecek kadar elverişli olmadığını belirtiliyor.

Ömer el-Beşir, tüm kabileler ve devlet kademeleri arasında uzlaşı sağlaması, toplumsal barışı kalkındırmanın en önemli unsurları olarak alınmasını istedi. Savaş sebebiyle yerlerinden edilmiş sığınmacıların ülkelerine geri dönebilmelerinin ve daha iyi bir yaşam sağlanmasının yanı sıra ayrıca yurtdışı yardımlarına olan ihtiyacın ortadan kaldırılması için çağrıda bulundu.

Bir taraftan hükümet güçleri ile onlara sadık kuvvetler, diğer taraftan silahlı isyan hareketleri, arasındaki savaşın başlangıcından bu yana, iki milyondan fazla kişi evlerini terk ederek uluslararası örgütler ve gönüllü kuruluşlar tarafından kurulan kamplara sığındı. Bu kampların başında Nyala yakınlarındaki Kalma Kampı bulunuyor. Ancak Sudan hükümeti artık bu kamplarda kalınmasını gerektiren durumların ortadan kalktığına ve ülkedeki güvenlik durumunun iyileştiğini savunuyor.

Ancak çatışmaların yaşandığı bölgelerde sorunlar bu kadarla sınırlı değil. Zira birçok altyapı ve hizmet binası kullanılmaz halde. Sudan Devlet Başkanı el-Beşir, konuşmasında bölgeyi kalkındırma sözü verdi. Güvenliğin sağlanacağını, yol, su, elektrik ve altyapı çalışmalarının en kısa sürede tamamlanacağını kaydetti.

Beşir, hükümetin eyalette 21 şirketle su sözleşmesi imzaladığını, ancak isyancıların kompleksleri bombalayarak 14 yıllık kalkınma projelerinin ertelenmesine sebep olduklarını belirtti.

Sudan’ın BM diplomasisi

Sudan Dışişleri Bakanlığı, mülteci konusunu uluslararası arenanın da gündemine taşıdığını açıkladı. Dışişleri Bakanı İbrahim Ghandour, New York’ta düzenlenen göç ve sığınma konferansında İtalya, Tunus, Nijer ve Uganda’nın dışişleri bakanları ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri ile bir araya geldi. Görüşmelerde mültecilere yardım, sığınma ve kalkınma uygulamalarının geliştirilmesi ve paylaşılması konularının ele alındığı aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, Sudanlı heyet başkanının yaptığı konuşmada, İtalya’nın mülteci sorunundaki rolünün övüldüğü, üzerine düşen sorumluluğu ”açık kapı politikaları” takip ederek yerine getirdiği belirtildi.

Uzun yıllardır çatışmaların yaşandığı Sudan mülteci konusunda Libya ile ortak sınırların güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra başta Çad ve Etiyopya ile olmak üzere Avrupa Birliği ve özellikle İtalya ile işbirliği yapıyor.