Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan’da savaştan vazgeçme çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan’da “silahlı mücadele”, yerini “tarihi uzlaşıya” mı bırakacak? Son dönemin cevabı en çok merak edilen sorusu bu.

Sudanlı silahlı bir hareket, Hartum’daki rejimi değiştirmeye yönelik “silahlı mücadele” yöntemini terk etme çağrısında bulundu. Hareket, silahlı mücadelenin Allah’a ibadet etmek değil, belli bir politik hedefe ulaşmak için bir araç olduğuna dikkati çekti.

Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey Örgütü (SPLM-N) Başkan Yardımcısı Yasir Arman, 18 Mayıs’ta Facebook’taki kişisel hesabından yaptığı açıklamada, silahlı mücadelenin geçici bir aşama olduğunu ve hedefin, farklı bir ulusal proje inşa etmek için “tarihi bir uzlaşıya” varmak olduğunu belirtti.

Arman, Hartum’daki iktidarı değiştirmek için silahlı eylemleri “barışçıl bir devrim mücadelesine” dönüştürme çağrısı yaptı.

“Barışçıl çözüm için harekete geçilmeli”

Yasir Arman, “Etiyopya ve Eritre’de olduğu gibi mevcut güç dengesi, durumu silahlı mücadele ile değiştirmeyi ve askeri bir mücadele ile çözmeyi mümkün kılmıyor. Aradığımız değişimi elde etmek için barışçıl ve kitlesel mücadele harekete geçirilmeli” dedi.

Öte yandan 2017 yılının Haziran ayında SPLM-N, iki kanada ayrıldı. Bir taraf, Abdul Aziz el-Helu tarafından yönetilirken, çoğunluk hareket ordusu tarafından kontrol edildi. Bu bağlamda Başkan Malik Akar ve Yardımcısı Yasir Said Arman, ikinci tarafta kaldı. Hareket ordusu, John Garang de Mabior liderliğinde 1983 yılında kurulmasından bu yana iktidara karşı mücadele içerisinde oldu.

Kuzey grupları, iç savaş sırasında Güney Sudan konusuyla mücadele ederken, SPLM-N de geçtiğimiz yıl bir bölünme yaşayana kadar Hartum hükümetine karşı mücadelesini sürdürdü.

Aziz el-Helutarafından yönetilen kanat ise, “Sudan Kurtuluş” hareketinin silahlı mücadelesine bağlılığını sürdürüyor.

Silahlı çatışmalar, yeni kurbanlar doğuruyor

Öte yandan Arman yaptığı açıklamada, kenar bölgelerdeki silahlı çatışmaların hiçbir şekilde “kurbanların yeni kurbanlarla, sömürü türlerinin de bir diğerleriyle değiştirilmesi” anlamına gelmemesi gerektiğini vurguladı.

Arman, bölgesel ve küresel değişimlerin silahlı mücadele üzerinde büyük bir etkisi olduğuna dikkati çekerken, “silahlı mücadelelerin, fikir gerektiren yeni bir aşamaya girdiğini söylemek mümkün” şeklinde konuştu.

SPLM-N Başkan Yardımcısı Yasir Arman, “Silahlı mücadele, ne kadar uzun olursa olsun ilgili politik örgütlenmeye aittir, belirli bir hedefe ve zamana sahip geçici bir aşama ve mekanizmadır. İktidara gelen hareketler bile, devrimci niteliklerini korudukları halde askeri kanatlarını düzenli ordulara çevirdi” ifadelerini kullandı.

Silahlı mücadelenin Allah’a ibadet etmek değil, belli bir politik hedefe ulaşmak için bir araç olduğuna vurgu yapan Arman, “Maliyeti düşük araçlar mevcut olduğunda, aynı hedeflere ulaşmak için bunları göz önüne almalıyız. Silahlı mücadeleye başvurulma sebebinin, devletin uyguladığı şiddet olduğunu hatırlamalıyız” dedi.

Yasir Arman, merkezde radikal bir değişim yaratmak için silahlı mücadeleden barışçıl devrimci bir mücadeleye geçme ve geçiş dönemi boyunca silahlı mücadele ve kitlesel eylemleri de birleştirme çağrısı yaptı. “Hareket, silahlı mücadeleyi sona erdirmeden önce Kuzey İrlanda’da, Güney Afrika’da yaşananlar ve Suriye’deki Kürtlerin deneyimi gibi, şehir ve kırsal alanlarda barışçıl bir siyasi parti oluşturabilir mi?” ifadelerini kullandı.

Hareketin, diğer araçlarla olan dengesini kullanmaya çalıştığını ifade eden yetkili, böylelikle silahlı mücadelenin, değişim yaratmak yerine “bir teslimiyet veya uzlaşı biçimi ve eski düzene entegre” haline dönüşmesini engellediklerini vurguladı.

Arman, ülkenin tanık olduğu demografik, sınıfsal, kültürel ve sosyal değişkenlerin de silahlı mücadeleye olan etkisine dikkat çekti.