Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan’da siyasi tutuklular serbest bırakıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudanlı yetkililer, geçen ay hayat pahalılığına karşı yapılan protestolar sırasında gözaltına alınan onlarca eylemci ve muhalifi serbest bıraktı. Bu adım, ABD’nin Hartum Büyükelçiliği’nden gelen ‘insanlık dışı ve aşağılayıcı gözaltı şartları var’ eleştirisinden 3 gün sonra geldi.

Başkentin kuzeyinde bulunan Kober cezaevinden çıkan eylemci ve muhalifler, ‘Özgürlük, Adalet, Devrim’ sloganları atarken, medya muhabirleri de cezaevinin önünde yetkililerin açıklamaları için hazır bulundu.

Bir hükümet yetkilisi, Kober Cezaevi önünde gazetecilere verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in siyasi tutukluların yanı sıra öğrenci ve kadınların da derhal serbest bırakılmasını istediğini bildirdi.

“Tamamen özgür değiliz”

Ömer el-Beşir tarafından 1989’da yapılan askeri darbe ile devrilen Sudan’ın eski başbakanlarından Sadık el Mehdi’in oğlu ise, “Tamamen özgür değiliz, çünkü yoldaşlarımızın çoğu hala hapiste” diye konuştu.

Ocak ayı sonlarında, Hartum’daki Avrupa Birliği Büyükelçilikleri, Sudanlı yetkilileri tutukluları serbest bırakmaya çağırmıştı.