Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan’da Teyyar Gazetesi’ne yeniden el konuldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan’da “et-Teyyar” Gazetesi, güvenlik ve istihbarat servislerine yönelik dava açmaya karar verdi.

Sivil giysilerdeki güvenlik mensupları, gazetenin yayın kurulunun düzenlediği basın toplantısının işlemlerini fotoğraflamak için gelen gazetecilerinin girişini engelledi.

“et-Teyyar” Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Editörü Osman Mirgani yaptığı açıklamada, İstihbarat ve Emniyet Teşkilatı’nın geçtiğimiz hafta gazete basımına el koyduktan sonra, dağıtım noktalarına zamanında ulaşmasını engelleme, ağır malzeme kayıplarına neden olma ve gazetenin okurlarına ulaşmasını engelleme gibi yenilikçi bir tür olarak “gazete müsaderesini” kullandığını söyledi.

Mirgani, gazetenin yayın kurulunun, önümüzdeki hafta işçilerin açlık grevine girmeye karar verdiğini ve Anayasa Mahkemesine, İstihbarat ve Emniyet Teşkilatı’nın “beyan edilmemiş müsaderesine” karşı itirazda bulunmak üzere yargılama başlattığını açıkladı.

Gazetenin genel merkezine girmeye çalışırken, sivil giyimli kişiler gazetecilere ve uydu kanallarına kameralarla girmeyi reddettiler ve fotoğrafçıların oradan ayrılmalarını emretti.

Mirgani gazetesinin mevcut güvenlik şefi Salah Abdullah’ın göreve gelmesinden bu yana birkaç kez taciz edildiğini söyledi.

Mirgani konuşmasına şöyle devam etti: “Bu tacizi, basın özgürlüğünün ihlal edilmemesi için göz ardı etmeye çalıştık.”

Güvenlik ve İstihbarat Servisleri daha önce iki kez süresiz olarak et-Teyyar gazetesini durdurdu. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin güvenlik müsaderesine dair anayasaya aykırı iki karar aldı.

Gazetenin çalışanlarının yaptığı açlık grevi tarihte kayıtlı değil. Mart 2016’da, et-Teyyar’ın işçileri ve gazetecileri, birden fazla müsadere ve ihracın askıya alma sebeplerini açıklamamasına karşı günlerce süren açlık grevi yaptılar.