Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan’da yeni kabine üyelerinin yemin töreni ertelendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hartum/Ahmed Yunus

Sudan Cumhurbaşkanlığı, 14 Eylül 2018 tarihinde yapılması planlanan yeni kabine üyelerinin yemin töreninin ertelendiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, yurtdışı gezilerinde olan bazı bakanların ülkede bulunmamaları nedeniyle Sudan’da yemin töreninin ertelendiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, 14 Eylül Cuma günü yapılması planlanan törenin, bu akşama ertelendiği ifade edildi.

Ülkede Hamduk krizi büyüyor

Öte yandan, Sudanlı Ekonomi Uzmanı Abdullah Hamduk’un geçtiğimiz Perşembe günü açıklanan kabinede atandığı bakanlık görevini kabul etmediğine dair söylentiler hakkında kafa karıştıran gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

BM Kamerun Ekonomik Komisyonu Genel Sekreteri Dr. Vera Songwe, Twitter hesabından yardımcısı Hamduk’u ülkesinin Maliye Bakanı seçilmesi nedeniyle tebrik ederken, yerel basında Hamduk ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Çıkan haberlere göre Hamduk, Sudan hükümetine, gelecekte ülke ekonomisinin desteklenmesinde teknik destek ve yardım sağlamak için uzman olarak çalışmayı reddetmediğini, ancak bakanlık görevini kabul edemeyeceğini bildirdi.

Önemli bir teknokrat olarak nitelenen Hamduk, Sudan’ın Birleşmiş Milletler’deki (BM) en ünlü ekonomik yeteneklerinden biri ve Afrika Kalkınma Bankası da dahil olmak üzere çok sayıda bölgesel ve uluslararası kuruluşlarda kendini kanıtlamış biri olarak tanınıyor.

Sudan’da iktidarda olan Ulusal Kongre Partisi’nin ofisinden Perşembe günü yapılan açıklamada, Hamduk’un, görevden alınan Muhammes Osman er- Rukabi’nin yerine Maliye ve Ulusal Ekonomi Bakanlığına atandığı belirtilmişti.

Hükümet, Hamduk’tan umutlu

Sudan hükümeti, Hamduk’un rolünün Sudan ekonomisine tedavi etmeye ve içine düştüğü açmazdan çıkarmaya katkıda bulunmasını umuyor.

Analistlere göre, Hamduk’un görevi kabul etmediği kesinleştiği takdirde Sudan Başbakanı Mutez Musa için bu durumun ‘ağır bir darbe’ olacağı ifade edildi.