Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan’da yükselen ekmek fiyatlarına karşı protesto gösterileri düzenlendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan’ın başkenti Hartum’da başta ekmek ve diğer temel tüketim maddelerinde yaşanan fiyat artışı gerilime neden oldu.

Sudan güvenlik güçleri, hükümete karşı düzenlenen barışçıl protestolara müdahele etmek için göz yaşartıcı gaz kullandı. Sudan Komünist Partisi (SKP), halkı, yüksek maliyetli temel tüketim ihtiyaçlarına en önemlisi fiyatı iki katına çıkan ekmek fiyatlarına tepkilerini göstermek için protesto yapmaya çağırdı.

Polis, siyasi liderler, gazeteciler ve aktivistlerden onlarcasını bununla birlikte SKP merkezi komisyon üyelerinden Sadık Yusuf’u, protestodan saatler sonra serbest bırakılan BBC Arabic muhabiri Muhammed Osman’ı tutukladı.

Öte yandan Enformasyon Bakanı Ahmed Muhammed Osman, göstericilere karşı güç kullanılmasına tepki gösterdi. Ve muhalefeti ülkede huzursuzluk çıkarmakla suçladı.

Bakan, Alman Haber Ajansı DPA’ya verdiği demeçte, dün düzenlenen protesto gösterilerinin muhalefet partileri içindeki bazı unsurlar tarafından düzenlendiğini ve hükümetin sorunu çözmeyi kabul etmesine rağmen muhalefet partilerinin vatandaşları hükümete karşı harekete geçirdiğini söyledi.

Cumartesi günü güneydoğudaki Sennar şehrinde başlayan protestolar daha sonra başka merkezlere de yayıldı. West Darfur eyaletinin başkenti Geneina şehrinde Pazar günü düzenlenen protestolarda bir öğrenci öldü, altı kişi yaralandı. Muhalefet partileri ve aktivistler, temel tüketim maddelerinde yaşanan fiyat artışlarına karşı protesto gösterileri düzenlemeye devam edeceklerini açıkladılar.

Artışın ardından açıklamada bulunan Sudan Komünist Partisi güvenlik yetkilileri, yüksek düzeyli ürünlere karşı bakış açısını göstermek için barışçıl protesto gösterileri yapmayı planladığını bildirirken, Sudan’ın önde gelen muhalefet partilerinden Ulusal Toplum Partisi de yaptığı açıklamada, mal ve hizmet fiyatlarındaki artışlar nedeniyle yönetimle yüzleşme ve barışçıl gösterilerle direnme çağrısında bulundu.

Polis, 30’dan fazla muhalefet partisinin katıldığı protesto gösterilerine müdahelede güç kullandı.

SKP, protesto gösterilerinin ardından yaptığı açıklamada, gösterinin dağıtılmasını güvenilirliği olmayan bir davranış olarak nitelendirdi.

Ekonomistler ve uzmanlar, 2018 bütçesini “ülke tarihinin en kötüsü” olarak duyurdu. Ülke ekonomisinin içinde bulunduğu dalgalanma ile mücadele etmeye yönelik vizyon eksikliğinin bir “modeli” olarak nitelendirdiler.
Ancak hükümet yeni bütçenin hedefinin üretimi teşvik etmek olduğunu savundu.

Sudan’da geçen hafta mecliste onaylandıktan sonra yürürlüğe giren 2018 bütçesi, döviz kurunun 6,9 cüneyhten, 18 cüneyhe yükselmesini içeriyor.

Bütçedeki kur yükselmesiyle resmi kanallardan döviz sağlamayı hedefleyen Sudan hükümeti, 2018 bütçe açığını 28,4 milyar cüneyh (yaklaşık 4,11 milyar dolar) olarak öngörüyor.
Ülkede, ekmek, ilaç ve süt ürünleri başta olmak üzere tüm temel tüketim maddelerinde yaşanan fiyat artışı, bazı ürünlerde yüzde 250’ye ulaştı.