Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan’da yükselen fiyatlara karşı protesto çağrısı yapıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan’ın başkenti Hartum’da başta ekmek ve diğer temel tüketim maddelerinde yaşanan fiyat artışı gerilime neden oldu.

Muhalefet partileri ekmek ve elektrik fiyatlarındaki artışa tepki gösterirken yakıt fiyatlarına dair planlanan zammı da kabul etmeyeceklerini duyurdu. Hartum’da vatandaşları artışı protesto etmeye çağırdı.

Ekmek ve yakıt fiyatlarındaki benzer artışlar nedeniyle eylül 2013’te düzenlenen kitlesel gösterilerde onlarca kişi ölmüştü. Sudanlı yetkililer söz konusu protestolarda 80 vatandaşın öldüğünü duyurmuş ancak insan hakları örgütü ölü sayısının 200’den fazla olduğunu açıklamıştı.

Sudan’ın önde gelen muhalefet partilerinden Ulusal Umma Partisi, dün yaptığı açıklamada, mal ve hizmet fiyatlarındaki artışlar nedeniyle yönetimle yüzleşme ve barışçıl gösterilerle direnme çağrısında bulundu.

2018 bütçesi tartışmaya neden oldu

Sudan Merkez Bankası, Sudan lirasının 2018 bütçesindeki döviz kurunu 6,9 liradan 18 liraya yükseltti. Bu durum unun fiyatının 165 liradan 450 liraya kadar yükselmesine yol açtı.
Artışın ardından açıklamada bulunan Sudan Komünist Partisi 2018 mali yılı bütçesini reddettiğini duyurdu. Bütçe gelirlerinin çoğunu güvenlik hizmetlerine tahsis edilmesine karşı çıktı. Muhalefet partisi, vatandaşları söz konusu artışa direnmeye çağırdı.

Ekonomistler ve uzmanlar, 2018 bütçesini “ülke tarihinin en kötüsü” olarak duyurdu. Ülke ekonomisinin içinde bulunduğu dalgalanma ile mücadele etmeye yönelik vizyon eksikliğinin bir “modeli” olarak nitelendirdiler.

Ancak hükümet yeni bütçenin hedefinde üretimi teşvik etmek olduğunu savundu.

Sudan Ulusal Kongre Partisi Genel Sekreteri Mestur Ahmed, partisinin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada kitlelerin sokağa çıkarak söz konusu hamlelere karşı gösteri yapmasını destekledi.

Ulusal Kongre Partisi dün fiyatlardaki artışı kınayan bir bildiri yayınladı. Bunu “halkın iradesine karşı tehdit” olarak nitelendirdi. Siyasi partilerin taraftarlarını, aktivistleri ve öğrencileri halk devrimi yoluyla rejim değişikliği yapmaya çağırdı.

Ekmek fiyatının iki katına çıkması vatandaşlar arasında da öfkeye sebep oldu. Halk, hükümeti sert bir şekilde eleştirdi. Sosyal paylaşım sitelerinden verilen tepkilerde Sudan lideri Ömer el-Beşir rejimine karşı protestolar düzenlenmesi için çağrıda bulunuldu.