Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan’daki ekmek krizi hükümeti harekete geçirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan hükümeti, Hartum ve diğer şehirlerde uzun ekmek kuyruklarının devam etmesi üzerine harekete geçti. Hükümet, ülkedeki un tedarik piyasasını kontrol altına almak için birtakım önlemler almaya başlayacağını duyurdu.

Hartum’daki bakkallarda son zamanlarda ekmeğin fiyatı yüzde 200 oranında artarken, buğday unu fiyatları mevcut kriz döneminde 550 cüneyhten 900 cüneyhe yükseldi.

Sudan Maliye Bakanı Muhammed Osman er-Rikabi, dolardaki artış ve cüneyhteki devalüasyon nedeniyle temel gıdalarda yaşanacak olası fiyat artışlarını engelleme sözü verirken, Sudan Yatırım Bakanı Mübarek el-Fadıl, milyonlarca Sudanlının yaşam koşullarını iyileştirecek 7 milyar dolar değerinde geliştirme projeleri planladıklarını açıkladı.

Hükümet her yıl ekmekteki fiyat farkını sübvanse ediyor, ancak Sudan’da bu yıl yaşanan döviz sıkıntısı söz konusu desteğin zamanında sağlanmasını engelledi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde ülkedeki uzun ekmek kuyrukları dikkat çekerken, Şarku’l Avsat’a konuşan Sudan Maliye ve Ekonomik Planlama Bakanlığı’ndan bir kaynak, mevcut krizin döviz sıkıntısının yanı sıra ihracat ve üretim sürecindeki yetersizlik nedeniyle yaşandığını söyledi.

Kaynak, krizin işaretlerinin 2018 yılının ilk ayında gelir ve harcama dengesinin bozulması ile ortaya çıktığını belirtirken, ardından gelen altı aylık süreçte gümrük vergilerinin iki katına çıkmasıyla krizin şiddetlendiğini ifade etti.

Sudan hükümeti, buğdaya her üç ayda bir 500 milyon dolar civarında destek sağlıyor, fakat bu destekten komşu ülkeler faydalanıyor. Sudan’da sübvanse edilen buğdayın fiyatı 7.5 dolar iken, bu fiyat komşu ülkelerde 30 dolara kadar çıkıyor. Aradaki bu büyük fiyat farkıysa ülke dışına yapılan buğday ve un kaçakçılığının artmasına yol açıyor.

Sudan’ın bu yılki bütçe planlamasında, yüzde 4’lük bir ekonomik büyümenin yanında enflasyonun yüzde 19.5’e düşürülmesi hedefleniyor.