Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Sudan’dan devalüasyon kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada yerel para biriminin değerinin dolara karşı 30 Sudan lirası (yaklaşık 2.5 dolar) devalüe edileceği bildirildi.

Banka’nın resmi web sitesinde yer alan bilgide, bir hafta içinde Sudan lirasında gerçekleşen ikinci düşüşün ardından yeni resmi döviz kurunun bugün yürürlüğe girdiği kaydedildi.

Daha önce dolar 18 Sudan lirası karşılığında işlem görürken, dün karaborsadaki değeri 40 ila 43 Sudan lirası arasında gerçekleşti.

Merkez Bankası, ticari bankaların döviz ihtiyaçlarını karşılamak için eşgüdüm içinde çalışmayı amaçlıyor.

ABD’nin Sudan’a yönelik 20 yıldır süren ekonomik yaptırımları 12 Ekim’de kaldırmasının ardından ülkede, karaborsada döviz ticareti yaygınlaştı.

Yaptırımlar kaldırıldıktan sonra Sudan para biriminin değerlenmesi bekleniyordu ancak hükümet yetkilileri uluslararası bankaların halen Sudan bankaları ile çalışmak konusunda çekincelerinin bulunduğunu belirtiyor.

Zira her ne kadar Washington ekonomik yaptırımları kaldırsa da Sudan halen “teröre destek olan ülkeler” listesinde yer alıyor.

Sudan lirasının değer kaybetmesi ülkedeki enflasyon oranının yüzde 34’e yükselmesine neden oldu.

Sudan, 2011 tarihinde Güney Sudan’ın ayrılması nedeniyle günde 470 bin varile eşdeğer olan petrol gelirinin yüzde 75’inden mahrum kaldı.

Sudan hükümeti eylül 2013’te petrol ürünlerine yönelik desteğin kaldırılması da dahil olmak üzere bir dizi kemer sıkma önlemleri aldı.

Ocak ayından bu yana Sudan’da yükselen gıda fiyatları nedeniyle ülkede hükümete karşı protestolar düzenleniyor.