Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suikast girişimine uğrayan Hamdallah, Hamas’tan iç güvenliği teslim etmesini istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze ziyareti sırasında Filistin Başbakanı Rami Hamdallah ve İstihbarat Başkanı Macid Ferec’i taşıyan konvoya bombalı saldırı düzenlendi.

İkilinin suikast girişiminden sağ kurtulduğu bildirildi.

Hamdallah, Gazze’de bir su arıtma tesisinin açılışını yapmak için bölgeye geçmesinden dakikalar sonra konvoyunda patlama sesleri duyuldu. Saldırıda 7 kişinin yaralandığı belirtildi.

Filistin yönetimi, “Korkakça Saldırı” olarak nitelediği olayda Hamas Hareketini sorumlu tuttu.

Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’da Dışişleri Bakanlığında görev alan yetkili bir isim ülkesinin suikast girişimini kınadığını ifade etti. Yetkili, “Suikast girişimi Filistin barışı ve bölünmeye son verme uğrunda atılan adımları baltalıyor” dedi.

Yetkili isim, “Kardeş Filistin halkının taleplerine cevap verilmesi ve meşru haklarına kavuşmaları için Filistin’deki tarafların birleşmesi gerekir” ifadesini kullandı.

Suikast girişiminden sağ kurtulan Hamdallah, Hamas’ın Gazze’deki iç güvenlik mekanizmalarının hükümete devredilmesini istedi ve şöyle ekledi,

“Bugün olanlar gösterdi ki ülkede tek otorite tek silahın olması gerekir. Hamas’tan iç güvenliği Filistin hükümetine teslim etmesini istiyoruz. Güvenliği elinde bulundurmadan hükümetin Gazze’de fiilen varlığından söz edemeyiz”

Hamdallah saldırının faili olarak doğrudan isim vermekten kaçınırken İstihbarat Başkanı Ferec ise birilerini suçlamak için henüz erken olduğunu belirtti ve ekledi, ‘’Ancak kim bu topraklarda bulunuyorsa sorumluluk da ona aittir’’ ifadesini kullandı.

Hamdallah ile aynı konvoyda yer alan Ferec, “Korkakça saldırı Mahmud Abbas Liderliğindeki Ulusal projeleri etkileyemeyecek. Bu saldırı öncelikli olarak vatanın birliğini hedef almaktadır. Ancak vatanın birliği konusunda ısrarlıyız ve bu ısrarımız devam edecek” dedi.

Ramallah’tan yola çıkan konvoy patlamadan ötürü yaşanan aksaklıklardan saatler sonra Gazze’ye girebildi. İkilinin programında herhangi bir değişiklik yapılmadığı ancak programın yoğun güvenlik önlemleri altında devam ettiği belirtildi.

Hamdallah, burada yaptığı konuşmada, patlamada üç aracın hasar gördüğünü belirtti, “Bu çok iyi planlanmış bir girişimdi. Yol kenarına yerleştirilen bomba yerin yaklaşık iki metre altındaydı” dedi.

Hamdallah, “Bu korkakça saldırı ne Gazze’yi ne de Filistin’i temsil ediyor” dedi.

Saldırıya ilişkin Filistin yönetiminden sert eleştiriler geldi. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Nebi Ebu Redine yaptığı açıklamada, “Arkasında kimlerin olduğunu, neyi hedeflediğini bildiğimiz bu saldırı asla kabul edilemez. Buradaki suikast Filistin halkına, karşı yapılmıştır” dedi.

Ebu Redine, “Bu tür durumlar milletimizi yıkıma doğru sürükler. Bu durumu kabullenmek veya susmak kabul edilemez. Hangi hal ve vaziyette olursa olsun bu saldırı kınanmalı ve kabul edilmemelidir. Hamas’ın bu konudaki sorumluluğunu yerine getirmesi gerekir” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, konuyla ilgili yaptırımlarda bulunmak ve bunun yanında bazı önlem alması için Cumhurbaşkanının başkanlığında biri dizi toplantılar düzenleneceği belirtildi.
Fetih Hareketi de suikast girişiminde Hamas’ın sorumluluk yüklenmesi gerektiğini düşünüyor.

Fetih hareketinin merkez yürütme konseyi, Hamas’a darbecilikten vazgeçmesi için çağrıda bulundu. Fetih hareketi, Hamas Hareketinden şehirdeki kanlı darbeyi sona erdirmesini ve halkın ortak iradesi doğrultusunda siyasi ortaklığı kabul etmesini talep etti.

Fetih Hareketi Medya Sorumlusu Münir Cağub, “Zorbalıkla Gazze’yi yöneten Hamas, görevlerini yerine getirmesi için Filistin Mutabakat Hükümetine imkan vermiyor. Hamas’tan acilen uzlaşı yapmalarını istiyoruz. Gazze’deki güvenliğin tamamen meşru hükümete geçmesi gerekir. Son gelişmeler bir daha gösterdi ki Hamas Hareketi, Gazze’li vatandaşlarımıza onurlu bir yaşam sunmada yetersiz kaldığı gibi şehirdeki güvenlik konusunda da aynı başarısızlığı sergiliyor” dedi.

Cağub konuşmasını şöyle sürdürdü, “Patlama sonrası yaşananlar, öncesi gibi olmayacak. Biz Fetih Hareketi olarak şunu ifade etmek isteriz: Hamas bütün kırmızı çizgileri aştı ve artık yaptıklarının sonuçlarını üstlenmesi gerekecek” dedi.

Cağub aynı zamanda Filistin Barışının denetleyicisi konumundaki Mısır Hükümetine çağrıda bulunarak, iki ülke halkını cinayet, suikast ve kaosun içine sürüklemeyi amaçlayan bu yıkıcı eğilimi engellemesi için acele etmesini istedi.

Hamas kanadından yapılan açıklamada ise tüm suçlamalar reddedildi. Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, patlamanın Gazze Şeridi’nin güvenliğini bozmak isteyenlerin işine yarayacağını söyledi.

Gazze Emniyet Genel Müdürü Tevfik Ebu Naim “Bunu her kim yaptıysa İsrail işgaline hizmet edip işgalin taleplerini yerine getirmiş olur” dedi.

Ebu Redine, konuyla ilgili Hamas yetkililerinden aktardığı bilgiye göre olaya karıştığı iddiasıyla iki kişinin gözaltına alındığını kaydetti.